PL / EN

Projektownik

2 kwietnia 2017 Spacer po Służewie

06.04.2017

W prawie letnią niedzielę 2 kwietnia wraz z naszym przewodnikiem – Tomaszem Jastrzębskim – odbyliśmy spacer po warszawskim Służewie.

Zaczęliśmy od obejrzenia stacji Wilanowska, na której 7 kwietnia 1995 roku odbyło się uroczyste uruchomienie pierwszego odcinka warszawskiego metra.

Potem zatrzymaliśmy się przy tajemniczym pomniku – kolumnie, w pobliżu dawnej wsi Szopy Polskie, a także odwiedziliśmy ostatnią wiejską zagrodę przy ul. Tarniny.

Kolejnym etapem naszego spaceru był wzniesiona w latach 80. i 90. XX wieku nowoczesny kościół św. Dominika. Monumentalna świątynia z surowego żelbetu i nieotynkowanej cegły zrobiła na nas duże wrażenie. Jej zupełnym przeciwieństwem jest neoromański kościół św. Katarzyny, znajdujący się w najstarszej parafii w granicach lewobrzeżnej Warszawy.

Kolejno udaliśmy się do Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego mieszczącego się w pałacyku „Żółta Karczma” zaprojektowanym przez Franciszka Lanciego, spacerowaliśmy po malowniczym parku Dolinka Służewiecka i osiedlu Służew nad Dolinką, powstałym w latach 1974-1979. Mieszkali tu m.in: Zdzisław Beksiński, malarz, rzeźbiarz i fotograf,  Andrzej Drawicz, krytyk literacki i tłumacz literatury rosyjskiej, współtwórca Studenckiego Teatru Satyryków i Jan Ciszewski, komentator sportowy.

Na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej wspominaliśmy  żołnierzy i cywilów, poległych w 1939 roku i w czasie powstania warszawskiego, a na cmentarzu przy ul. Renety ofiary komunistycznego terroru. W dniu 28 października 1989 roku na terenie cmentarza w miedzianej urnie złożono ziemię pobraną z miejsc egzekucji i pochówków tych ofiar: z terenów obu służewskich cmentarzy, skarpy warszawskiej, służewskiego klasztoru dominikanów, toru wyścigowego na Służewcu, z Powązek i okolic ulicy 11 listopada.