PL / EN

Projektownik

21 maja 2017 Wycieczka Ursynów i Wilanów

24.05.2017

W niedzielę 21 maja br. grupa dzieci i młodzieży z zespołem Downa oraz ich rodzice wzięli udział w wycieczce w ramach cyklu „Tu działa się historia… Edukacja historyczna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”, podczas której nasz przewodnik Tomasz Jastrzębski, oprowadził nas po Skarpie Ursynowskiej i Błoniach Wilanowskich.

Skarpa Ursynowska to rezerwat przyrody o pow. 23 ha, który chroni fragment skarpy wiślanej na Ursynowie, wraz z leżącymi u jej podnóża łąkami i torfowiskami. Wysokość skarpy waha się od 5 do 18 metrów, spadek wynosi od 24° do 60°.

Na trenie rezerwatu, będącego pozostałością zespołu pałacowo-parkowego „Rozkosz” księżnej Izabeli Lubomirskiej, odnaleźliśmy i obejrzeliśmy samą  „Rozkosz”, czyli pałac, w którym córka księżnej Izabeli Czartoryskiej, Aleksandra, i jej mąż, Stanisław Kostka Potocki, spędzili upojny miesiąc miodowy.

Posiadłość w 1822 roku trafiła w ręce Juliana Ursyna Niemcewicza, pisarza i polityka okresu Sejmu Czteroletniego, który nazwę „Rozkosz” zmieniła na „Ursynów”. Po upadku powstania listopadowego majątek Niemcewicza skonfiskowali Rosjanie. W 1857 roku posiadłość kupiła Eliza Krasińska, żona naszego wieszcza Zygmunta Krasińskiego (jego ojciec był carskim generałem). Pałac został przebudowany w stylu neorenesansowym. Frontową elewację ozdobiono płaskorzeźbami Faustyna Cenglera przedstawiającymi hetmanów: Stanisława Koniecpolskiego, Stefana Czarnieckiego, Pawła Jana Sapiehy, Jana Tarnowskiego; we wnękach postawiono figury Fortuny i Ceres. W tympanonie znalazł się herb Ślepowron (Krasińskich) wraz z rzeźbami dzieci symbolizującymi pory roku.

W roku 1906 Adam Krasiński podarował posiadłość „Ursynów” Polskiej Macierzy Szkolnej. W 1921 roku powstało tutaj Państwowe Gimnazjum Ogrodnicze. Od 1956 pałac należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i mieści się w nim rektorat uczelni.

W przypałacowym parku - podziwialiśmy kilkusetletnie drzewa – pomniki przyrody: amerykański orzech czarny, antyrosyjską lipę o 5 pniach i dąb „Józef”, upamiętniający doktora dendrologii Józefa Rokoszy. Na łące odnaleźliśmy pułapkę na dziki i starą wierzbę, płaczącą nad mogiłą pięciu żołnierzy z Batalionu "Parasol", poległych w drugim dniu Powstania Warszawskiego.

W „Miasteczku Wilanów” – pierwszym w Polsce osiedlu wybudowanym w oparciu o ideę miasta w mieście – zwiedzaliśmy Świątynię Opatrzności Bożej (75 metrów). Historia budowy świątyni liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791 roku, kiedy to uchwałą posłów Sejmu Czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję. Budowę (wg projektu zespołu W. i L. Szymborskich oraz J. Zielonki) rozpoczęto się w 2002 roku, a pierwsza msza w nowej świątyni została odprawiona 11 listopada 2016 roku. Część parterową kościoła wypełniają ołtarze i kaplice, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia polskiej historii i tradycji religijnej. W dolnym kościele umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków, w którym pochowani są znani Polacy. Znajduje się tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II.

Na pierwszym piętrze, na wysokości 26 metrów, umieszczone będą multimedialne muzea kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.