PL / EN

21 czerwca 2014 - Spacer po Starej Pradze, IV wycieczka

Uczestnicy spotkali się przed Katedrą św. Floriana, gdzie usłyszeli historię powstania katedry. Przed kościołem zwrócili uwagę na pomnik księdza Ignacego Jana Skorupki, natomiast w pobliżu kościoła zobaczyli Dąb Jana Pawła II, jeden z dębów papieskich.
Skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz wchodzący w skład Kapeli Praskiej Podwórkowej, uwiecznionej w pomniku z mosiądzu przywitali grupę u zbiegu ulic Floriańskiej i Kłopotowskiego. Spacerując praskimi ulicami: Targową, Brzeską i Kawęczyńską oglądali stare kamienice i podwórka, a przewodnik pan Tomasz Jastrzębski , opowiadał ciekawe historie związane z konkretnym miejscem. Młodzież i rodzice obejrzeli również pomnik Kościszkowców, upamiętniający próby niesienia pomocy powstaniu warszawskiemu podejmowane przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, a także bazylikę pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Na koniec wycieczki odwiedzili Warszawskie Muzeum Chleba, w którym właściciel, pan Marian Pozorka pokazał ciekawe eksponaty, ukazujące zawód piekarza.

 

Zaproszenie na wycieczkę

15 czerwca 2014- Spacer po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, III wycieczka

Tym razem uczestnicy podróżowali autokarem i spacerowali na trasie Warszawa, Wesoła – Zielona, Sulejówek, Józefów, Otwock.

Zobaczyli m.in. pamiątkowy głaz poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, znajdujący się na szczycie leśnej wydmy oraz pomnik Marszałka i jego córek w Sulejówku. 
Na brzegu rzeki Mienia, w rezerwacie przyrody „Świder” odwiedziliśmy około 400 letni dąb znany jako "Bartek Mazowiecki". Podziwiali piękne widoki rzeki Świder w Józefowie. Odwiedzili miejscowość Karczew, gdzie na postumencie stoi wąskotorowy parowóz. Jest to pamiątka po kursującej tutaj w latach 1914-63 kolejce wąskotorowej z Jabłonny i Warszawy do Karczewa.
W Śródborowie zobaczyli pomnik upamiętniający lotników, którzy rozbili się 11 listopada 1998 r., lecąc samolotem szkolno - bojowym TS 11 Iskra na powietrzną paradę nad Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Punktem kulminacyjnym  wycieczki był obiad , serwowany przez kuchnię polową. Obiad odbył się w Domu Prowincjalnym Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi w Otwocku – Świdrze. Po smakowitej grochówce jedna z sióstr  opowiedziała nam o historii powstania Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

 

Zaproszenie na wycieczkę


18 maja 2014 - Saska Kępa, Kamionek i Park Skaryszewski, II wycieczka

Uczestnicy wycieczki usłyszeli jak powstała Saska Kępa, od czego pochodzą nazwy ulic na Saskiej Kępie. Zobaczyli dom, w którym mieszkała i tworzyła Agnieszka Osiecka oraz jej pomnik przed kawiarnią Rue de Paris.
W Parku Skaryszewskim obejrzeli popiersie Ignacego Paderewskiego, rzeźbę "Tańczącej", pomnik żołnierzy radzieckich, białą kapliczkę z 1935 roku oraz mały wodospad.
Następnie przeszli do miejsca zwanego Kamionkowskie Błonia Elekcyjne, miejsca gdzie dawniej wybierani byli królowie, w tym Henryk Walezy.
Końcowym etapem wycieczki był Kamionek, dawna dzielnica przemysłowa. Grupa odwiedziła muzeum "Czar PRL", muzeum życia minionej epoki.

 

Zaproszenie na wycieczkę

11 maja 2014 - Skarpa warszawska: od Karowej do Smolnej , I wycieczka

W czasie wycieczki uczestnicy zobaczyli  m.in.ławeczkę księdza Twardowskiego, trzecią warszawską Syrenkę, tajemnicze źródełko pod Uniwersytetem, Złotą Kaczkę. Spacerowali ulicami Kopernika, Foksal i Smolną.
Dowiedzieli się m.in. gdzie bawił się Fryderyk Chopin, gdzie Jan Brzechwa napisał wiersz o Pchle Szachrajce.
Przewodnikiem jak zawsze był pan Tomasz Jastrzębski.


 

Zaproszenie na wycieczkę

 

 

 

2013

14 grudnia 2013, Świetlna iluminacja przedświątecznej Warszawy

Zaproszenie na wycieczkę

9 listopada 2013, Spacer po Powązkach Wojskowych, VIII wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę

6 października 2013, Spacer po Skarpie Warszawskiej, VII wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę

28 września 2013, Dom kata i fontanny nad Wisłą, VI wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę

 

21 września 2013, Spacer po Krakowskim Przedmieściu (cz. 2) i Starym Mieście, V wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę

15 czerwca 2013, Spacer po Krakowskim Przedmieściu i Ogrodzie Saskim, IV wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę

 

2 czerwca 2013, Od dzielnicy Czyste do dzielnicy Bródno, III wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę

19 maja 2013, Od Biblioteki Uniwersyteckiej do Mariensztatu, II wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę

 

12 maja 2013, Śladami warszawskich Żydów, I wycieczka

Zaproszenie na wycieczkę