PL / EN

2017

"Wileńskie kaziuki dla koneserów" w dniach 02-05.03.2017

 

 

2016


"Na falach Bałtyku" / Sztokholm w dniach 24.08- 27.08. 2016

"Złota Praga" / Czechy  w dniach 04. 05 - 08.05. 2016

"Najpiękniejsze zakątki Toskanii" / Włochy w dniach 02.04- 08.04.2016

 

 

2015

 

"Litwa nieznana. Dawne magnackie rezydencje i bursztynowy szlak" w dniach 17. 06 - 21.06. 2015

"Włochy klasyczne" w dniach 23.03- 29. 03. 2015

 

 

2014

 

"Białoruskimi śladami znanych Polaków" w dniach 24.04- 28.04.2014

 

 

2013


"Gdzie szum Prutu, Czeremoszu Hucułom przygrywa..."- Huculszczyzna w dniach 24.04 - 28.04. 2013

 

 

2012

 

"Śladami hrabiego Draculi"/ Rumunia w dniach 22.04 - 27.04. 2012

 

 

2011

 

"Szlakiem bohaterów trylogii" w dniach 6.04 - 10.04. 2011

 

 

2010

 

Budapeszt / Węgry w dniach 19.03- 23.03. 2010

2017

"Wileńskie kaziuki dla koneserów" w dniach 2- 5.03.2017

 

Już pierwszego dnia w Wilnie obejrzeliśmy panoramę miasta ze 165. metrowej wieży telewizyjne i panoramę wileńskiej Starówki z Góry Trzykrzyskiej (wspinaliśmy się na nią po prawie 100 schodach), a także zwiedziliśmy kościół św. Piotra i Pawła na Antokolu z przepięknym, białym, ręcznie wykonanym, barokowym wystrojem, z kolei w katedrze wileńskiej podziwialiśmy wybudowaną według projektu Matteo Castelliwczesnobarokową kaplica patrona Litwy św. Kazimierza (z zachowanymi relikwiami). Całość kaplicy zdobią freski Michelangela Palloniego, zaś wystrój dopełniają srebrzone figury Władysława JagiełłyJana Olbrachta,Aleksandra JagiellończykaZygmunta I StaregoZygmunta II Augusta i św. Kazimierza (polskiego królewicza syna Jana Kazimierza IV). Na starym cmentarzu na Rosie zatrzymaliśmy się przy historycznych nagrobkach Lelewela i Syrokomli oraz przy grobie matki Józefa Piłsudskiego z jego sercem.

 

Popołudnie spędziliśmy na spacerze po „kaziukowym” jarmarku. Tradycja „Kaziuka” przetrwała stulecia. Pierwszy pochód z okazji kanonizacji patrona Litwy św. Kazimierza wyruszył w dniu jego imienin w 1604 roku. Do dziś na Kaziuki przybywają do Wilna tłumy. I my wtopiliśmy się nieprzebrany tłum kupujących i zwiedzających – degustowaliśmy litewskie smakołyki: oryginalne w smaku sery, chleby, ciasta - pierniki, sękacze, mrowiska, wędliny oraz piwa i wracaliśmy do hotelu z pamiątkami świątecznymi – pisankami i kolorowymi palmami.

 

Duże wrażenie zrobił na nas, oglądany w sobotę, obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej i wota dziękczynne, których liczba przekroczyła już podobno 14 tys. Po wizycie przy Ostrej Bramie spacerowaliśmy ulicami, po których kiedyś chodzili: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Stanisław Moniuszko, Konstanty I. Gałczyński, Józef Piłsudski, Tadeusz Konwicki. Przeszliśmy przez Zaułek Bernardyński i Zaułek Gotycki, zwiedziliśmy cerkiew św. Ducha i klasztor ojców Bazylianów oraz kościół św. Anny z wieżami w stylu gotyku płomienistego. W niedziele pojechaliśmy obejrzeć położoną na jednej z wysp na jeziorze Galwe odrestaurowaną, potężną twierdzę w Trokach, dawną siedzibę księcia Kiejstuta Giedyminowicza. Podziwialiśmy widok na twierdzę, jakby zatopioną w jeziorze, i stojące wzdłuż jeziora karaimskie chaty.

 

Degustowaliśmy przysmak karaimski – kibiny ( kruche pierogi z nadzieniem z mięsa) i ciasta z miodem.  
Pełni wrażeń, z pamiątkami z Wilna i setkami zdjęć, wróciliśmy do Warszawy, szykując się do kolejnych wypraw do Amsterdamu i Petersburga, które nam profesjonalnie i z sercem organizuje pani Ewa Banaszkiewicz- Grądzka czyli Biuro Podróży EBG Travel.

 

2016

"Na falach Bałtyku" / Sztokholm w dniach 24.08- 27.08. 2016


Uczestnicy wycieczki zwiedzili Stare Miasto Tallin, gdzie mogli zobaczyć  Wzgórze Tompea, zamek z wieżą Długi Herman, katedrę Aleksandra Newskiego i Katedra Domską, basztę Kiek in de Kok i mury miejskie, Dolne Miasto: rynek, ratusz, kamieniczki Trzy Siostry, baszta Gruba Małgorzata i kościół św. Olafa. Następnie popłynęli luksusowym promem do Sztokholmu. Na statku była mozliwość udziału w animacjach i dyskotekach. 


W Sztokholmie zwiedzili: Muzeum Statku Vasa, Ratusz, wyspę Rycerską, spacerowali po Gamla Stan czyli Starym Mieście: Zamek Królewski i Katedra, gmach Parlamentu, punkt widokowy Fjallgatan. 


W drodze do Rygi, wycieczkowicze odwiedzili Parnawę, najsłynniejszy estoński kurort.


W drodze powrotnej do Warszawy, była zwiedzana Ryga, a w niej : Stare Miasto: kościół św. Piotra, Dom Bractwa Czarnogłowych, Ratusz, protestancka katedra NMP, plac Katedralny, zespół średniowiecznych kamieniczek – Trzej Bracia, Mała i Wielka Gildia Kupiecka, Zamek Ryski.

"Złota Praga" / Czechy - w dniach 04. 05 - 08.05. 2016

 

Uczestnicy wycieczki rozpoczęli  zwiedzanie  Starego Miasta w miejscowości Kutna Hora. Obejrzeli tam gotycki kościół św. Barbary, który został wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Następnie zwiedzili Kaplicę Czaszek w dzielnicy Sedlec, gdzie znajdują się szczatk iofiar epidemii dżumy z XIV, XV i XVII wieku. Czaszki i kości posłużyły do całego wystroju wnętrza obiektu. Była pyszna obiadokolacja z knedliczkami, które podobno w Czechach jedzą już tylko turyści. Nie obyło się bez degustacji tradycyjnych czeskich trunków: piwa i becherowki. Poz a programem był deszcz i wiatr.

 

Ostatnie dni wycieczki obfitowały w zwiedzanie różnych , ciekawych miejsc czeskiego miasta. Grupa odwiedziła XIV – wieczny Zamek Karlštejn, który zajmuje wyjątkowe miejsce wśród czeskich zamków. Został on zbudowany przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV, jako miejsce przechowywania królewskich skarbów Kolejnym punktem podóży był Czeski Kras, na terenie którego znajduje się więcej niż 1100 jaskiń ( jaskinie Konepruskie).

 

W dalszej części zwiedzania Pragi była możliwość obejrzenia rynku staromiejskiego z ratuszem i zabytkowym zegarem figuralnym Orloy, pomnika Jana Husa, starej żydowskiej dzielnicy Josefov, kościół Marii Panny przed Tynem, Nowego Miasta Placem Wacława i kościółem św. Wacława.Odbył się również rejs statkiem po Wełtawie. Nie obyło się także bez wieczoru czeskiego, w czasie którego były tańce i śpiewy przy muzyce granej przez czeską kapelę.Ostatniego dnia w drodze powrotnej uczestnicy zwiedzili Skalne Miasto w Czechach, gdzie spacerowali wśród niesamowitych formacji skalnych oraz mieli rejs łodzią.

 

"Najpiękniejsze zakątki Toskanii" / Włochy - w dniach 02.04- 08.04.2016

Trasa wycieczki obejmowała :Siena, Chianti, Piza , Florencja.

2015

"Litwa nieznana. Dawne magnackie rezydencje i bursztynowy szlak" w dniach 17. 06 - 21.06. 2015

 

Trasa wycieczki obejmowała: Kiejdany, Rundale, Birże, Kretingę, Pałągę, Kłajpedę, Mierzeję Kurońską, Juodkrante i Taurogi.

W Kiejdanach uczestnicy wycieczki obejrzeli most nad Niewiażą, Stare Miasto z czterema rynkami, zbór kalwiński z mauzoleum Radziwiłłów, zabytkowe domy szkockich kupców, synagogi z XVIII i XIX wieku. W Rundale obejrzeli barokowy zespół parkowo-pałacowy Ernesta von Birona, następnie w Birżach zwiedzili wnętrza odrestaurowanej siedziby Radziwiłłów i Tyszkiewiczów, gdzie mieści się obecnie Muzeum Krajoznawcze i „wizytowali” browar. Poznali jego historię, degustowali  piwa, sery i domowy chleb, a także uczestniczyli w występie ludowego zespołu „Siaudela”.

W Kłajpedzie zwiedzili główny portu Litwy, Stare i Nowe miasto, kościół NMP, tereny zamkowe, park rzeźb. Przeprawili się promem na Mierzeję Kurońską, gdzie uczestniczyli w pokazie tresury  delfinów w miejscowym delfinarium.

W Juodkrante odwiedzili najstarszą osadę na półwyspie z Górą Czarownic i usłyszeli litewskie legendy nawiązujące do drewnianych leśnych rzeźb. W czasie wyjazdu było również ognisko z kiełbaskami i dyskoteka.

"Włochy klasyczne" w dniach 23.03- 29. 03. 2015


Pierwszy dzień uczestnicy spędzili w urokliwym miasteczku Asyż, gdzie dowiedzieli się o historii życia oraz odwiedzili grób św. Franciszka. 

Rzym, który był celem drugiego dnia podróży przywitał podróżnych obfitym deszczem. Jednak w strugach deszczu, ale z czołem podniesionym zwiedzili Watykan. Była możliwość uczestniczenia w audiencji generalnej na Placu św. Piotra u papieża Franciszka. Następnie obejrzeli Bazylikę św. Piotra , gdzie m.in. odwiedzili w podziemiach Watykanu Groby Watykańskie. Najważniejszym zaś punktem była modlitwa przy Grobie Świętego Jana Pawła II w kaplicy św. Sebastiana. Kolejny dzień poświęcony był historii Rzymu antycznego. Wycieczkowicze podziwiali potęgę starożytnego Rzymu: Koloseum , Łuk Trajana, Forum Romanum, Plac Wenecki, Panteon. W czasie spaceru było spotkanie z rzymskimi gladiatorami, którzy bardzo chętnie pozowali  do zdjęć.

Piąty dzień poświęcony był  Padwie. Tutaj zwiedzali Papieską Bazylikę Św. Antoniego wewnątrz, której znajduje się grób św. Antoniego Padewskiego . Ostatnim punktem  wyjazdu była Wenecja. Uczestnicy udali się tam z miejscowości Lido de Jesolo do Portu w Punta Sabbioni, skąd wypłynęli w rejs tramwajem wodnym do Wenecji. Słoneczna pogoda dodała tylko uroku zwiedzaniu Placu św. Marka, Bazyliki św. Marka,czy Campanilla - dzwonnicy św. Marka. Odbyliśmy także spacer malowniczymi zaułkami miasta do mostu Rialto.


W czasie wyjazdu nie obyło się również bez niespodzianek. Ostatniego wieczoru, kiedy był nocleg w hotelu Trento w miejscowości Lido de Solo, odbył się dla naszych uczestników pokaz sztuczek włoskiego magika oraz dyskoteka. W tej samej miejscowości, która należy do najbardziej znanych we Włoszech wakacyjnych kurortów podziwiane było w trakcie porannego spaceru Morze Adriatyckie. Czas wolny był spedzany głównie na odpoczynku przy dobrej , włoskiej kawie, pysznej pizzy i podobno najwspanialszych na świecie lodach.

2014

"Białoruskie ślady znanych Polaków"/ Białoruś w dniach 24.04- 28.04.2014

 

Relacja z wyjazdu dostępna jest na blogu pod adresem:

http://bialorusbk.blogspot.com/2014/04/2204-2014-grodno-wizyta-u-elizy.html

 

2013

"Gdzie szum Prutu, Czeremoszu Hucułom przygrywa..."- Huculszczyzna w dniach 24.04 - 28.04. 2013

 

Zwiedzanie pod przewodnictwem ukraińskiej przewodniczki Galyny Zadorovskiej rozpoczęliśmy od  Stanisławowa (obecna nazwa Ivano-Frankivsk) – jego rynku, kolegiaty NMP (wg Sienkiewicza tu żegnano Wołodyjowskiego), stanisławowskiego deptaka, pomnika Adama Mickiewicza. Tu był czas na wypicie kawy i zasmakowanie ukraińskich słodkości. Stąd wyruszyliśmy w górskie rejony Bukovela, by z wyciągu narcarskiego móc podziwiać piękne widoki Karpat Wschodnich. Dzień został zakończony w Jaremczy , zwanej „Perłą Karpat”, gdzie oglądaliśmy kaskady na rzece Prut.

 

Następnego dnia odwiedziliśmy malownicze huculskie wioski, także Werchowynie – „huculską stolicę”. Zwiedziliśmy tam prywatne muzeum kultury huculskiej Romana Kumyka. Pan Roman, kustosz tego muzeum, zaprezentował zbiory huculskich strojów ludowych, ceramiki, fotografii, rękodzieła. Z uwagi na to, że gospodarz jest muzykiem i twórcą zespołu Czeremosz, zaprezentował nam instrumenty muzyczne.

Górską   drogą wzdłuż Czeremoszu przejechaliśmy do Krzyworówni (miejsca narodzin piewcy huculszczyzny - Stanisława Vincenta), gdzie obejrzeliśmy tradycyjną huculską chatę – grażdę. Następnie udaliśmy się  do Wyżlicy, zobaczyć zgodnie sąsiadujące ze sobą synagogę i pałac cadyka, kościół rzymskokatolicki oraz kościół ormiański. Wieczorem czekało na nas ognisko z kiełbaskami.

Kutach obejrzeliśmy zabytkowy most  na Czeremoszu ( w 1939 roku ewakuowały się tędy władze polskie), a także pozostałości gminy żydowskiej i ormiańskiej, w Kosowie - ośrodek przemysłu ludowego, a w Kołomyi zwiedziliśmy Muzeum Huculszczyzny i Pokucia.Ostatniego wieczoru czekała na nas niespodzianka – kolację umilała nam kapela „Wesoły Lwów”. Były wspólne śpiewy, tańce i sporo zabawy.

 

Ostatnim miejscem naszego pobytu był Lwów – spacerowaliśmy po starówce i kupowaliśmy pamiątki na bazarze rękodzieła i jedliśmy obiad we lwowskiej restauracji.

Huculszczyznę żegnaliśmy z lekkim niedosytem wrażeń i wieloma zdjęciami malowniczych okolic i historycznych miejsc.

2012

"Śladami hrabiego Draculi"/ Rumunia w dniach 22.04 - 27.04. 2012

2011

"Szlakiem bohaterów trylogii" w dniach 6.04 - 10.04. 2011

 

2010

Budapeszt / Węgry w dniach 19.03- 23.03. 2010