15.12.2018 Choinka dla najmłodszych

16.12.2018

Warszawski Teatr GULIWER był w tym roku miejscem choinkowego spotkania „maluchów”
z niepełnosprawnością intelektualną (głównie z zespołem Downa) ich rodziców oraz rodzeństwa. Taka formę świętowania wymyśliliśmy już kilkanaście lat temu i sprawdza się ona do dzisiaj. Chodzi nie tylko o zabawę, staramy się pokazać dzieciom i ich rodzicom różne formy spędzania wolnego czasu i różne formy społecznej rehabilitacji. Najczęściej spotykaliśmy się w Teatrze LALKA, jest tam wspaniała atmosfera, dużo przestrzeni, łatwy dostęp do widowiskowej sali, duża scena, a przed Pałacem Kultury i Nauki dużo miejsc do parkowania. Ale GULIWER też okazał się sympatyczny, jest trochę mniejszy ale przytulny, ma przemiłą obsługę i zdolnych aktorów. Poza tym  bardzo ważny element choinkowego spotkania jakim jest rozdawanie paczek, został znakomicie uproszczony i przyspieszony bo Mikołajów było pięciu i to zdecydowanie młodszych i bardziej energicznych niż dostojny wprawdzie, ale jeden w LALCE.

Rodzice i dzieci obejrzeli wspólnie spektakl pod tytułem Gwiazdka. Dwunastoosobowy zespół aktorski Teatru Lalek Guliwer zaprosił na skrzące się śmiechem, muzyką i tańcem przedstawienie, podczas którego poznaliśmy święta z trochę innej strony! Osnową spektaklu były trzy przeplatające się ze sobą historie. Przezabawna drużyna Mikołaja bawi się pakując prezenty, samotna kobieta spędza czas w pustym mieszkaniu, a pastuszkowie zmierzają do stajenki, by przywitać Dzieciątko. Wszystkim przewodzi tytułowa Gwiazdka. Po zakończeniu przedstawienia odbyło się wspomniane wręczanie paczek świątecznych.

Całe spotkanie trwało około dwóch godzin. Wzięło w nim udział około 220 rodziców i dzieci. Przygotowaliśmy 150 paczek i prawie wszystkie zostały rozdane. W relacji to tylko zwykłe liczby, bardzo łatwo je podać, jeszcze łatwiej przeczytać. Ale warto wspomnieć też o tym, że przygotowanie w sumie krótkiego, bo jak wspomniałam, dwugodzinnego spotkania, to wiele tygodni pracy grupy kilku osób. Poszukiwanie sponsorów, darczyńców, zakupy, wreszcie spakowanie 150 świątecznych prezentów, to tylko niektóre z czynności, jakie należało wykonać.

W tym roku naszą choinkową imprezę wsparło finansowo Biuro Edukacji miasta stołecznego Warszawy, do prezentów zaś dołączyli się Bank Żywności SOS w Warszawie, Wydawnictwo „Dwie siostry” oraz Fundacja „zaczytani.org”.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć.