21 czerwca Spacer po Lesie Bródnowskim

22.06.2020

W niedzielę 21 czerwca z naszym przewodnikiem Tomaszem Jastrzębskim spacerowaliśmy po Parku Leśnym Bródno.

Spacer rozpoczęliśmy przy pamiątkowym głazie z nazwą BRÓDNO. Gród BRÓDNO był najstarszą osadą znajdującą się na terenie Warszawy, a jego nazwa pochodzi od brodu przez rzekę Brodnię, przy którym się znajdował.
Następnie przeszliśmy przez drewnianą bramę na teren średniowiecznego grodziska, czyli pozostałości najstarszej osady na obszarze współczesnej Warszawy. Brama przypomina wejście do Biskupina, więc warto pamiętać, że nasz „warszawski Biskupin” istniał 1000 lat temu, i jest młodszy od „prawdziwego” Biskupina aż o 1800 lat!
Na ślady warszawskiego grodziska natrafiono na początku XX w. Archeolodzy ustalili, że gród istniał w X i XI wieku na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami. Podczas wykopalisk znaleziono m.in. resztki prowadzącej do grodu bramy, drewniane skrzynie na zboże, a w okolicy - relikty chaty położonej w pobliżu osady. Kres grodu przyniósł w XI wieku pożar.
Na Polanie Archeologicznej poznawaliśmy życie mieszkańców osady, dowiedzieliśmy się na przykład na jakie zwierzęta polowali, czy używali soli, co robili z poroży i dlaczego polowanie zastąpiła hodowla zwierząt.
Tuż obok, na ścieżce dydaktycznej pt. „Nauka poszła w las”, mieliśmy przystanki:
• Przystanek historyczny: miejsce schronienia mieszkańców osady, otoczone drewniano-ziemnym wałem.
• Przystanek geograficzny: sposób takiego ułożenia mapy, by z pomocą Słońca i kompasu dowiedzieć się: Dokąd prowadzi droga.
• Przystanek botaniczny: do czego przydają się chwasty.
• Przystanek piosenkarski : krótki dossier Łucji Prus, która przyczyniła się do kształtu tej części Parku Leśnego Bródno
Byliśmy podzieleni na dwie grupy ze względu na Covid 19 , ale mimo zapowiadanych burz i ulewnego deszczu udało nam się wszystkim przejść przez park suchą nogą.