Klub Inteligencji Emocjonalnej

W sobotę 5 stycznia 2019 roku w salach Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 123 przy ulicy Czarnieckiego 49 w Warszawie odbyły się zajęcia inaugurujące działanie Klubu Inteligencji Emocjonalnej

 

To nowy projekt, polega na organizacji i prowadzeniu Klubu dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną (głównie z zespołem Downa). Klub będzie nosił nazwę nazwę "Klub Inteligencji Emocjonalnej" - wydaje się, że taka nazwa odzwierciedla charakter osób z niepełnosprawnością intelektualną, a zwłaszcza osoby z zespołem Downa. Członkami Klubu będzie około 50 dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańców miasta stołecznego Warszawy, uczniów starszych klas szkół specjalnych, szkół przysposabiających do pracy, uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy, osób pracujących oraz takich, które po wyjściu z systemu edukacji nie znalazły miejsca w żadnej placówce.

 

Celem Klubu będzie umożliwienie osobom niepełnosprawnym twórczego wykorzystania czasu wolnego, w tym podtrzymywanie i rozwijanie samodzielności, nawiązywanie kontaktów społecznych, udział w różnego rodzaju aktywnościach. Na działania Klubu będą się składały trojakiego rodzaju działania:

  • spotkania sobotnie, obywające się w każdą sobotę czterogodzinne zajęcia, na które złożą się zajęcia sportowe (capoeira), zajęcia plastyczne i zajęcia teatralne,
  •  spotkania niedzielne - wycieczki i spacery po Warszawie (poznawanie najciekawszych zakątków miasta, jego historii i tradycji)
  • spotkania okolicznościowe - sekcja dyskusyjna (rozmowy na ważne dla członków klubu tematy, wizyty w kinach, na wystawach i innych okolicznościowych wydarzeniach). Spotkania niedzielne będą się odbyły naprzemiennie średnio dwa razy w miesiącu.

 

Osobami prowadzącymi poszczególne działania Klubu będą wysoko wykwalifikowanie instruktorzy i terapeuci, znający specyfikę osób niepełnosprawnych intelektualni, w opiece nad uczestnikami będą pomagali wolontariusze - głównie studenci APS o specjalności oligofrenopedagogika. Zadanie będzie finansowane przez m. st. Warszawa i realizowane w Warszawie

 
 
 

Spacer po Nowej Pradze

Nowa Praga to obszar na wschód od ulicy Targowej i Jagiellońskiej oraz na północ od Dworca Wileńskiego i prowadzącej do niego linii Kolei Warszawsko-Petersburskiej.

Rejon Nowej Pragi został włączony do Warszawy w 1908 roku.

Spacer rozpoczęliśmy w okolicach skrzyżowania ulic Starzyńskiego i Namysłowskiej.

Między nasypami kolejowymi odgradzającymi Nową Pragę od Bródna, znajduje się dawny  cmentarz choleryczny. Pochowano tam, w zbiorowej mogile, ofiary zarazy z lat 1872-73.

Fale dżumy, tyfusu czy czarnej ospy nawiedzały Polskę wielokrotnie. Bywały stulecia, w których mór powtarzał się po 20 razy, trwając rok, dwa, a nawet trzy lata. Największa epidemia w historii Warszawy wybuchła w 1708 r. i trwała ponad trzy lata. „Pamiątką” po niej jest organizowana przez paulinów Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.

W XIX w. dżuma w Polsce już nie występowała. Zastąpiła ją inna plaga – cholera.

 

Rogatka bródnowska, ul. 11 Listopada 68.

Budynek powstał  około 1900 roku. Niepozorny, ceglany domek na odludziu, kiedyś był bramą wjazdową do miasta. To tu kontrolowano, kto wjeżdża i wyjeżdża ze stolicy, źródło pokaźnych dochodów dla budżetu. W latach 19441945 mieściły się tu katownia i zarazem sowiecki Trybunał Wojenny.

Warszawska Fabryka Stali istniała dawniej pomiędzy dzisiejszymi ulicami Stalową, Szwedzką, al. "Solidarności" i nasypem kolejowym. Wybudowała ją w latach 1878–1879 spółka Lilpop, Rau i Loewenstein z Warszawy, Towarzystwo Urządzeń Górniczych ze Starachowic i firma Rhenische Stahlwerke z Niemiec. Produkowano przede wszystkim szyny kolejowe, obręcze i osie wagonowe. W latach 80. XIX wieku była to największa stalownia w Królestwie Polskim. W 1885 r. zdecydowano o przeniesieniu stalowni do Zagłębia Donieckiego. W 1886 r. zamknięto zakład i zaczęto demontować urządzenia. Ocalałe zabudowania sprzedano. Około 1900 r. powstały tam warsztaty artyleryjskie wojska rosyjskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, warsztaty znalazły się pod zarządem Wojska Polskiego. W okresie międzywojennym produkowano tam części zamienne do dział, karabinów oraz wózki i skrzynie do przewożenia amunicji.

Budynki fabryki „Schichta” przy ul. Szwedzkiej oraz 83-metrowy komin, pochodzą z końca XIX. Produkowano tu smary do maszyn, kwas siarczany, pastę do butów, a także lampy naftowe, gazowe i elektryczne.  W 1926 r. niemiecki koncern „Schicht” przejął kontrolę nad zakładem, a w 1930 roku do spółki przystąpiła angielska firma „Unilever” Ltd.

Koncern stał się monopolistą w produkcji mydła i proszków do prania oraz innych przetworów tłuszczowych. Do najbardziej znanych produktów należały mydła „Jeleń Schicht” i „Biały Jeleń”, oraz „Radion” – proszek piorący, „Lux” – środek do prania delikatnych tkanin, a także odpowiednik dzisiejszej margaryny – tłuszcz jadalny „Ceres”.

Fabryka Schichta w 1945 roku została znacjonalizowana, a w jej odbudowanych halach produkcję rozpoczęła wytwórnia kosmetyków „Uroda”, przekształcona w 1970 roku w zakłady „Pollena”, które istniały do 2002 r. Obecnie trwa remont zabytkowych obiektów. Powstaje kompleks „Bohema”, w środku będą mieszkania i centrum gastronomiczno-rozrywkowe.

 

Pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckie to najstarszy murowany budynek Nowej Pragi. Powstał w latach 60 XIX w. na zlecenie właściciela i założyciela Nowej Pragi  Ksawerego Konopackiego. Należące do niego grunty zostały podzielone na działki budowlane, a wybudowane tam domy zdecydowały o robotniczym charakterze tej części Pragi.

Od 2 połowy XIX w., po uruchomieniu w 1862 roku Kolei Warszawsko-Petersburskiej z  Dworcem Petersburskim oraz ukończeniu w 1864 roku Mostu Kierbedzia, wartość terenów na Pradze znacznie wzrosła. Pan Ksawery zrobił więc świetny interes!

 

Pomnik Pana „Gumy” na rogu ulic Stalowej i Czynszowej wzbudził tyle kontrowersji jak

żaden chyba pomnik w stolicy. Podczas jego odsłonięcia 16 grudnia 2009 doszło do protestów mieszkańców, którzy twierdzili, że utrwala on niekorzystne stereotypy na temat dzielnicy. Pan Zbyszek był miejscowym pijaczkiem, który całymi dniami stał na ulicy, popijał tanie wino i się kiwał. Był stałym elementem krajobrazu, znali go wszyscy mieszkańcy. Nie rozrabiał, był sympatyczny i nieszkodliwy. Rzeźbę, wykonaną z gumy, stworzyło czterech nastolatków, podopiecznych Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga Północ, którym pomógł artysta i performer Paweł Althamer. Dzięki zamontowanej sprężynie postać na pomniku kiwa się niczym oryginał, który niestety zmarł, nie doczekawszy końca trwających trzy lata prac. Obecnie kontrowersyjną rzeźbę można oglądać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Paweł Althamer zastrzegł jednak, że zgadza się na to pod warunkiem, że muzeum wykona jeszcze jeden egzemplarz, który wróci na Stalową.

Ulica Mała z racji zachowania niemal całej XIX-wiecznej zabudowy wielokrotnie służyła za plan filmowy, udając przedwojenną Warszawę. Stała się plenerem zdjęciowym m.in. w filmach:  Dziewczęta z Nowolipek,  Korczak,  PianistaCafe pod Minogą.

Remiza tramwajów  (Dom pod Syreną) przy ul. Inżynierskiej, to miejsce powstania pierwsze drewnianej remizy tramwajowej, z której 11 grudnia 1866 roku wyjechały na trasę pierwsze w Warszawie tramwaje konne. Nie była to inwestycja miejska, lecz kolejowa. Powstała po to, by przewozić pasażerów kolei żelaznych, ich bagaże i wszelkie towary dowożone do Warszawy między Dworcem Petersburskim (dziś Warszawa Wileńska) a dworcem kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Al. Jerozolimskich.

Wagon tramwaju ważył ponad dwie tony (2293 kg) i mógł pomieścić do 35 pasażerów z bagażem. Ciągnęły go dwa konie. Pierwsze miejskie tramwaje konne wyjechały na ulice Warszawy w 1881 roku i przez rok działały razem z kolejowymi, co prowadziło do wielu kłopotów. W roku 1908 sieć tramwajową zelektryfikowano. Tramwaje konne nie znikły jednak od razu. Jeszcze w 1918 r. można było je oglądać na przedmieściach Woli.

 

Kamienica Towarzystwa Akcyjnego Przechowywania Mebli A. Wróblewski, ul. Inżynierska 3.

Firma przewozowa Adolfa Wróblewskiego powstała w 1875 roku i zajmowała się organizacją przeprowadzek oraz magazynowaniem mebli, między innymi dla osób czasowo wyjeżdżających za granicę. Była częścią międzynarodowej grupy Allgemeiner Moebeltransport Verband z siedzibą w Wiedniu. Przedsiębiorstwo miało swoje magazyny przy Marszałkowskiej 100, ale kiedy okazały się być zbyt małe, firma podjęła decyzję o wybudowaniu czterech nowych budynków magazynowych na Nowej Pradze. Zespół czterech budynków magazynowych powstał około 1910 roku i pozostał niezniszczony podczas II wojny światowej. Mieszka tu, m.in. rzeźbiarz  Paweł Althamer. Zaś na ostatnim piętrze spotykają się warszawscy Różokrzyżowcy.

Różokrzyżowcy oficjalnie uważają się za chrześcijan, jedynych prawdziwie oświeconych i wtajemniczonych. Ich symbolem jest krzyż opleciony wianuszkiem róż. Wierzą, że poznali klucz do zrozumienia ukrytego kodu Biblii, będącej kwintesencją prawdziwej wiedzy. Z bractwem związani byli: Stanisław August Poniatowski, Johann Wolfgang Goethe, Victor Hugo.

 

W Instytucie Tele- i Radiotechnicznym przy ul. Ratuszowej 25 października 1952 roku, Doświadczalna Stacja Telewizyjna Instytutu Łączności o 19.00 nadała w Warszawie inauguracyjny półgodzinny program. Możliwe było nadawanie audycji jedynie w formie transmisji „na żywo”, bez bezpośredniego dźwięku; ten dało się odsłuchać wyłącznie przez radio.

Najwybitniejszy polski radioelektronik, prof. Janusz Groszkowski, ma tu swój pomnik.

·         3 stycznia 1953 roku wyemitowano pierwszy w historii program dla dzieci. Henryk Ładosz opowiedział młodym widzom bajkę Ewy Szelburg-Zarembiny o glinianym dzbanie. Zilustrował ją twórca postaci Koziołka Matołka, Marian Walentynowicz.

·         10 września 1954 roku pokazano pierwszy film fabularny. Były to „Promienie śmierci”, produkcji ZSRR.

·         2 stycznia 1958 roku widzowie mogli obejrzeć pierwsze wydanie „Dziennika Telewizyjnego”.

Na ulicy Ratuszowej nie znaleźliśmy ratusza…

W XVII w. przy ul. Ratuszowej wznosił się ratusz praski i kaplica Matki Bożej Loretańskiej  z 1643 wraz z barokowym kościołem i klasztorem bernardynów.

Zabudowania te zostały zniszczone podczas potopu szwedzkiego i wojen napoleońskich.

Zachował się jedynie Domek Loretański, (jeden z 17 w Polsce), nad którym wybudowano w 1853 r kościół Matki Bożej Loretańskiej.

Przed kościołem został upamiętniony, w formie symbolicznego grobu, bohater „Potopu” Henryka Sienkiewicza, Roch Kowalski. Okazuje się, że husarz ów nie był postacią fikcyjną i rzeczywiście zginął bohaterską śmiercią w ataku na szwedzkiego króla, Karola Gustawa, w czasie bitwy warszawskiej, między 28 a 30 lipca 1656 roku.

 

Park Praski im. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego powstał, podobnie jak ZOO, po I wojnie światowej. Był znany z wielu rozrywek, m.in lunaparku, kolejki i wieży spadochronowej. Skakano z wysokości 20 m, spadochron był w stanie otwartym. Skoczek zakładał uprząż, złożoną z szelek. Przy zeskoku z pomostu skoczek pokonywał około 3 metrową wysokość w stanie swobodnym. Konstrukcja wieży dotrwała do około 1975 roku.

Naszym ostatnim przystankiem był wybieg niedźwiedzi brunatnych, przy al. "Solidarności".

Od 1952 roku był wizytówką warszawskiego ZOO. Niestety właśnie został zlikwidowany. Ma zostać zamieniony w ogród skalny z pomnikami niedźwiedzi i fosą wypełnioną roślinnością.

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 6 z 6
 
 

Spacer po Lesie Bemowskim

Lipcowy spacer po Boernerowie i Lesie Bemowskim

Spacer rozpoczęliśmy przy pomniku Ignacego Boernera, inżyniera, żołnierza, ministra Poczt i Telegrafów w czasach II RP. To on był inicjatorem budowy w 1932 roku Osiedla Pracowników Łączności i Osiedla Niepodległościowców pod nazwą „Kolonia im. Aleksandry Piłsudskiej”. Zamieszkały tam osoby zasłużone w walce o niepodległość Polski, m. in. rodziny weteranów powstania styczniowego. Po jego śmierci osiedla te nazwano „Boernerowo”.

 

Lotnisko Babice (znane nieoficjalnie jako lotnisko Bemowo) wybudowano w 1950 roku dla potrzeb Wojska Polskiego i ówczesnego rządu. Dziś pozostał tam tylko jeden pas startowy, drugi pod koniec lat 80-tych zamieniono na ul. Powstańców Śląskich. Lądowały tu samoloty z przywódcami rządów i partii: w 1956 roku przyleciał Nikita Chruszczow, przewodniczący Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Trzy lata później ówczesny wiceprezydent USA Richard Nixon, a w 1967 roku Charles de Gaulle, prezydent Francji.

20 września 1996 roku na terenie lotniska miał miejsce jedyny w Polsce koncert Michaela Jacksona, który zgromadził 120 tys. fanów.

 

Na ulicy Grotowskiej zobaczyliśmy kilka pięknych, drewnianych willi. W jednej z nich mieszkał Ignacy Boerner wraz z małżonką Zofią.

 

Na końcu ulicy Westerplatte obejrzeliśmy, postawioną w 1936 roku, figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem. Autorem tego pięknego pomnika jest Jan Goliński. To upamiętnienie tragicznego wydarzenia z 2 sierpnia 1944 r. Powstańcy obwodu „Żywiciel”, udający się po broń ze zrzutów alianckich, dostali się pod ostrzał Niemców. Podczas starcia zginęło ok. sześćdziesięciu powstańców.

 

Las Bemowo to największy (134 ha) teren zielony na zachodzie Warszawy. Nazwa lasu (i całej dzielnicy) pochodzi od nazwiska Józefa Bema – inżyniera, naukowca (budował pierwsze polskie rakiety), pisarza, a także stratega oraz generała i dowódcy artylerii czynnej Wojska Polskiego w czasie powstania listopadowego.

W rezerwatach „Łosiowe Błota” i „Kalinowa Łąka” można spotkać łosie i borsuki. My obawialiśmy się żmij, ale groźniejsze okazały się… komary.

 

O Transatlantyckiej Stacji Radiotelegraficznej - największej inwestycji radiokomunikacyjnej II Rzeczpospolitej rozmawialiśmy przy upamiętniającym tę inwestycję pomniku w kształcie masztu. 17 listopada 1923 roku, gdy uruchomiono stację prezydent RP Stanisław Wojciechowski wysłał depeszę do prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna C. Coolidge’a. Wkrótce w stacji odbiorczej, znajdującej się w Grodzisku Mazowieckim, odebrano depeszę zwrotną - komunikacja transatlantycka została nawiązana!

Rozmiary anteny nadawczej były imponujące - dziesięć 126-metrowej wysokości masztów podtrzymujących antenę stało na długości ponad 3,5 kilometra. Dzięki doskonałemu działaniu radiostacji przynosiła ona Polsce roczny zysk w wysokości ok. 100 000 dolarów.

W 1939 roku, na rozkaz Naczelnego Wodza Edwarda Rydza - Śmigłego radiostacja miała zostać zniszczona. Generał Juliusz Rómmel nie wykonał jednak tego rozkazu i radiostacja, mimo dramatycznej obrony, dostała się w ręce Niemców, którzy wykorzystywali ją do łączności z łodziami podwodnymi pływającymi na Atlantyku aż do 1945 roku. 16 stycznia tego właśnie roku wysadzili w powietrze wszystkie maszty i zniszczyli zabudowania techniczne radiostacji.

 

Trasa tramwajowa na Boernerowo zawsze słynęła z mijanek, a linia nr „20” (powstała w 1946 roku śladem przedwojennej linii „B”, łączącej Boernerowo z Placem Teatralnym) przez lata była jedyną warszawską linią tramwajową, która na długim odcinku poruszała się w obie strony po jednym i tym samym torze (na innych liniach w Warszawie są zawsze dwa równoległe tory). Jednak podczas modernizacji torowisk w latach 2008-2011 jej jednotorowy odcinek zostawiono już tylko na ul. Kaliskiego.

 

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 5 z 5
 
 
Wyświetla zdjęcia 1 do 5 z 5
 

21.06.2020 Spacer po Lesie Bródnowskim

W niedzielę 21 czerwca z naszym przewodnikiem Tomaszem Jastrzębskim spacerowaliśmy po Parku Leśnym Bródno. Spacer rozpoczęliśmy przy pamiątkowym głazie z nazwą BRÓDNO. Gród BRÓDNO był najstarszą osadą znajdującą się na terenie Warszawy, a jego nazwa pochodzi od brodu przez rzekę Brodnię, przy którym się znajdował.
Następnie przeszliśmy przez drewnianą bramę na teren średniowiecznego grodziska, czyli pozostałości najstarszej osady na obszarze współczesnej Warszawy. Brama przypomina wejście do Biskupina, więc warto pamiętać, że nasz „warszawski Biskupin” istniał 1000 lat temu, i jest młodszy od „prawdziwego” Biskupina aż o 1800 lat!
Na ślady warszawskiego grodziska natrafiono na początku XX w. Archeolodzy ustalili, że gród istniał w X i XI wieku na wydmie otoczonej z trzech stron bagnami. Podczas wykopalisk znaleziono m.in. resztki prowadzącej do grodu bramy, drewniane skrzynie na zboże, a w okolicy - relikty chaty położonej w pobliżu osady. Kres grodu przyniósł w XI wieku pożar.
Na Polanie Archeologicznej poznawaliśmy życie mieszkańców osady, dowiedzieliśmy się na przykład na jakie zwierzęta polowali, czy używali soli, co robili z poroży i dlaczego polowanie zastąpiła hodowla zwierząt.
Tuż obok, na ścieżce dydaktycznej pt. „Nauka poszła w las”, mieliśmy przystanki:
• Przystanek historyczny: miejsce schronienia mieszkańców osady, otoczone drewniano-ziemnym wałem.
• Przystanek geograficzny: sposób takiego ułożenia mapy, by z pomocą Słońca i kompasu dowiedzieć się: Dokąd prowadzi droga.
• Przystanek botaniczny: do czego przydają się chwasty.
• Przystanek piosenkarski : krótki dossier Łucji Prus, która przyczyniła się do kształtu tej części Parku Leśnego Bródno
Byliśmy podzieleni na dwie grupy ze względu na Covid 19 , ale mimo zapowiadanych burz i ulewnego deszczu udało nam się wszystkim przejść przez park suchą nogą.

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 5 z 5
 

Wznawiamy działalność Klubu Inteligencji Emocjonalne, z zachowaniem wytycznych sanitarnych. Już niedługo relacje z spacerów i sobotnich spotkań.

W związku z sytuacją epidemiologiczną w kraju, działalność Klubu Inteligencji Emocjonalnej została zawieszona do odwołania. Wrócimy do Państwa jak tylko będzie to możliwe.

29.02.2020 Klub Inteligencji Emocjonalnej

1 marca Spacer Serca warszawskie

Korzystając z wiosennej pogody wybraliśmy się na spóźniony walentynkowy spacer po warszawskiej Starówce.

01.12 Zwiedzenie Muzeum Warszawy

Czemu Warszawa zawdzięcza swój rozwój? Kim są i byli jej mieszkańcy? Jak żyli i żyją? Gdzie jest centrum miasta, a gdzie jego granice? Tego wszystkiego dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania Muzeum Warszawy, zobaczyliśmy 7352 eksponaty zgromadzone w 21 gabinetach tematycznych.

 

29.09 Spacer po Młocinach

W niedzielę odbył się kolejny spacer w ramach Klubu Inteligencji Emocjonalnej. Spacerowaliśmy z naszym Przewodnikiem po "królewskich" ulicach Młocin. Wspominaliśmy dynastię Sasów, dowiedzieliśmy się co nieco o słowiańskich demonach, odnaleźliśmy ukryte groby ułanów i pomnik powstańców warszawskich. Sprawdziliśmy też czystość wody.

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 4 z 4
 

15.09 Spacer Bulwarami Wiślanymi

Wracamy do spacerów w ramach Klubu Inteligencji Emocjonalnej. Oto pierwszy z nich- spacer Bulwarami Wiślanymi, od Parku Traugutta do Zamku Królewskiego. Z naszym przewodnikiem obejrzeliśmy Zdrój Królewski- studnię z najlepszą wodą w Warszawie, sławną redutę Powstania Warszawskiego, wspominaliśmy m.in. Traugutta, Starzyńskiego, Karskiego, a na koniec przeszliśmy pod Zamkiem Królewskim pierwszym w Warszawie murowanym kanałem ściekowym!

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 6 z 6
 

07.09.19 Klub Inteligencji Emocjonalnej

Po wakacyjnej przerwie wracamy do cyklu naszych sobotnich spotkań. Pierwsze zajęcia upłynęły nam pod znakiem Capoeiry, powakacyjnych wspomnień i gier zespołowych.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 5 z 5
 

25.05 Klub Inteligencji Emocjonalnej

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 6 z 6
 

12.05 Spacer po Kole

Spotykaliśmy się na Polu Elekcyjnym na ulicy Obozowej... Pogoda nie rozpieszczała, ale w końcu to tzw zimni ogrodnicy! Wspominaliśmy tam polskich królów elekcyjnych, następnie odwiedziliśmy giełdę przedmiotów z duszą, lub jak kto woli- staroci, a także przedwojenne mieszkania na Osiedlu Robotniczym.

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 6 z 6
 

28.04 Spacer po Warszawie- Wola

W niedzielę w ramach Klubu Inteligencji Emocjonalnej wybraliśmy się na spacer po najlepsze pączki w Warszawie!

Nasz przewodnik - Tomasz Jastrzębski - przybliżył nam historię 120-letniego osiedla mieszkaniowego - Kolonii Wawelberga, jednego z najciekawszych warszawskich założeń architektonicznych i zabrał do sklepu z pączkami, tłumnie odwiedzanego przez warszawiaków. Zobaczyliśmy również Dom Sierot – przedwojenny sierociniec dla żydowskich dzieci oraz pomnik obrońców Pałacyku Michla. Wspominaliśmy: Fryderyka Chopina, Hipolita Wawelberga, Władysława Zagoździńskiego, Janusza Korczaka, Stefanię Wilczyńską i Wandę Lurie.

7.04 Spacer po Warszawie od Pola Mokotowskiego do Żwirki Wigury

W niedziele 7 kwietnia 2019 odbył się kolejny spacer po Warszawie pod nazwą od Pola Mokotowskiego do ulicy Żwirki Wigury.

Na peronie stacji metra Pole Mokotowskie  na uczestników spaceru czekał Pan Tomasz nasz przewodnik. W trakcie 2,5 godzinnego spaceru zobaczyliśmy budynki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, kościół jezuitów, osiedle Eko-Park, założony Rodzinny Ogród Działkowy i Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.

Wspomnieliśmy  o  Krystynie Krahelskiej, uczestniczce Powstania Warszawskiego, której twarz ma warszawska Syrenka, świętego męczennika Andrzeja Bobolę, naszego wielkiego tenora Jana Kiepurę oraz znanych przedstawicieli rodziny Rostafińskich.

Pan Tomasz opowiedział również o początkach wyścigów żużlowych na stadionie przy ul. Wawelskiej i żołnierzach Armii Czerwonej pochowanych na Cmentarzu Mauzoleum przy ul. Żwirki i Wigury.

17.03.2019

Na wycieczkę wyruszyliśmy ze znanym nam przewodnikiem, Panem Tomaszem Jastrzębskim. Pan Tomasz poprowadził nas przez Pole Mokotowskie, ulicę Batorego, Wiśniową i Rakowiecką. Mieliśmy szansę zobaczyć budynki Biblioteki Narodowej i Szkoły Głównej Handlowej, a także zwiedziliśmy Muzeum Geologiczne.

Wspominaliśmy Józefa Piłsudskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Żołnierzy Wyklętych (którzy 1 marca mieli swoje święto), a także artystów występujących w klubach „Park” i „Stodoła”. 


 

09.03.2019 Klub Inteligencji Emocjonalnej

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 5 z 5
 

24.02.2019 Muzyczny spacer po Warszawie

W dniu dzisiejszym braliśmy udział w wyjątkowo muzycznym spacerze po Warszawie. Rozpoczęliśmy od Placu Grzybowskiego, przez Ogród Saski, Plac Teatralny, aż do Placu Zamkowego. Podczas spaceru odwoływaliśmy się do znanych nam piosenek, związanych z miejscami, które odwiedzaliśmy. W drugiej części naszego spotkania wysłuchaliśmy mini recitalu w kawiarni Chopin Point.

16.02 Klub Inteligencji Emocjonalnej

 

26.01 Klub Inteligencji Emocjonalnej

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 4 z 4
 

19.01 Klub Inteligencji Emocjonalnej

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 7 z 7
 

12.01.19 Klub Inteligencji Emocjonalnej

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 5 z 5
 

Inauguracja zajęć 05.01.2019

 
Wyświetla zdjęcia 1 do 5 z 5