2017

21 maja 2017 Wycieczka Ursynów i Wilanów

W niedzielę 21 maja br. grupa dzieci i młodzieży z zespołem Downa oraz ich rodzice wzięli udział w wycieczce w ramach cyklu „Tu działa się historia… Edukacja historyczna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”, podczas której nasz przewodnik Tomasz Jastrzębski, oprowadził nas po Skarpie Ursynowskiej i Błoniach Wilanowskich.

Skarpa Ursynowska to rezerwat przyrody o pow. 23 ha, który chroni fragment skarpy wiślanej na Ursynowie, wraz z leżącymi u jej podnóża łąkami i torfowiskami. Wysokość skarpy waha się od 5 do 18 metrów, spadek wynosi od 24° do 60°.

Na trenie rezerwatu, będącego pozostałością zespołu pałacowo-parkowego „Rozkosz” księżnej Izabeli Lubomirskiej, odnaleźliśmy i obejrzeliśmy samą  „Rozkosz”, czyli pałac, w którym córka księżnej Izabeli Czartoryskiej, Aleksandra, i jej mąż, Stanisław Kostka Potocki, spędzili upojny miesiąc miodowy.

Posiadłość w 1822 roku trafiła w ręce Juliana Ursyna Niemcewicza, pisarza i polityka okresu Sejmu Czteroletniego, który nazwę „Rozkosz” zmieniła na „Ursynów”. Po upadku powstania listopadowego majątek Niemcewicza skonfiskowali Rosjanie. W 1857 roku posiadłość kupiła Eliza Krasińska, żona naszego wieszcza Zygmunta Krasińskiego (jego ojciec był carskim generałem). Pałac został przebudowany w stylu neorenesansowym. Frontową elewację ozdobiono płaskorzeźbami Faustyna Cenglera przedstawiającymi hetmanów: Stanisława Koniecpolskiego, Stefana Czarnieckiego, Pawła Jana Sapiehy, Jana Tarnowskiego; we wnękach postawiono figury Fortuny i Ceres. W tympanonie znalazł się herb Ślepowron (Krasińskich) wraz z rzeźbami dzieci symbolizującymi pory roku.

W roku 1906 Adam Krasiński podarował posiadłość „Ursynów” Polskiej Macierzy Szkolnej. W 1921 roku powstało tutaj Państwowe Gimnazjum Ogrodnicze. Od 1956 pałac należy do Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i mieści się w nim rektorat uczelni.

W przypałacowym parku - podziwialiśmy kilkusetletnie drzewa – pomniki przyrody: amerykański orzech czarny, antyrosyjską lipę o 5 pniach i dąb „Józef”, upamiętniający doktora dendrologii Józefa Rokoszy. Na łące odnaleźliśmy pułapkę na dziki i starą wierzbę, płaczącą nad mogiłą pięciu żołnierzy z Batalionu "Parasol", poległych w drugim dniu Powstania Warszawskiego.

W „Miasteczku Wilanów” – pierwszym w Polsce osiedlu wybudowanym w oparciu o ideę miasta w mieście – zwiedzaliśmy Świątynię Opatrzności Bożej (75 metrów). Historia budowy świątyni liczy ponad 200 lat i wiąże się z Konstytucją 3 maja z 1791 roku, kiedy to uchwałą posłów Sejmu Czteroletniego podjęta została decyzja o wybudowaniu świątyni jako wotum wdzięczności za Konstytucję. Budowę (wg projektu zespołu W. i L. Szymborskich oraz J. Zielonki) rozpoczęto się w 2002 roku, a pierwsza msza w nowej świątyni została odprawiona 11 listopada 2016 roku. Część parterową kościoła wypełniają ołtarze i kaplice, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia polskiej historii i tradycji religijnej. W dolnym kościele umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków, w którym pochowani są znani Polacy. Znajduje się tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II.

Na pierwszym piętrze, na wysokości 26 metrów, umieszczone będą multimedialne muzea kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

14 maja wycieczka Serock Zegrze

W słoneczną, prawie letnią niedzielę 14 maja br. grupa dzieci i młodzieży z zespołem Downa oraz ich rodzice wzięli udział w wycieczce w ramach cyklu „Tu działa się historia… Edukacja historyczna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”, podczas której wspólnie szukali Paskudy z Jeziora Zegrzyńskiego. Wycieczkę prowadził Tomasz Jastrzębski, dzięki któremu wyprawa okazała się jak zwykle interesująca i pełna historycznych (i nie tylko) szczegółów i ciekawostek.

Widzieliśmy:

Ø      Kanał Zegrzyński, który łączy Wisłę i Jezioro Zegrzyńskie. Jak się dowiedzieliśmy zalążkiem dzisiejszego, ponad siedemnastokilometrowego kanału był kanał powstały w XVII wieku z polecenia króla Zygmunta III Wazy. Miał on za zadanie „ściągnięcie wody z Puszczy Słupeckiej”, czyli uregulowanie rzeki Długiej (na odcinku od Kobiałki do Narwi), która zagrażała wylewami dworowi myśliwskiemu Wazów w Nieporęcie.

Ø      Jezioro Zegrzyńskie - zbiornik retencyjny na Narwi, utworzony w 1963 roku, po przegrodzeniu

koryta Narwi zaporą w Dębem. Powierzchnia zbiornika wynosi 3030ha, długość 41km, szerokość ok. 3,5km, a pojemność 94,3mln m³. Jezioro jest dziś rezerwuarem wody pitnej dla aglomeracji warszawskiej, a także, podobnie jak Kanał Zegrzyński, miejscem rekreacyjnych wypadów Warszawiaków i nie tylko. Z Warszawy do Serocka można przepłynąć kanałem na pokładzie statku „Zefir”, który w sezonie letnim kursuje w każdą sobotę i niedzielę, a na Jeziorze Zegrzyńskim można żeglować i uprawiać szereg sportów wodnych.

 

Na brzegu Jeziora Zegrzyńskiego podziwialiśmy jachty i motorówki, zażywaliśmy kąpieli słonecznej, zbieraliśmy zioła i sprawdzaliśmy nadbrzeżne trzciny w poszukiwaniu raków, małż i ślimaków. Przekonaliśmy się, że w jeziorze nie ma już żadnej Paskudy! Pewnie dlatego, że woda Narwi jest czysta. To dobra wiadomość dla mieszkańców warszawskich Bielan i Żoliborza, bo oni właśnie ją piją!   

W Serocku, który obchodzi w tym roku 600-lecie powstania, zwiedzaliśmy Starówkę, kościół Zwiastowania NMP (jeden z najstarszych zabytków sztuki sakralnej na Mazowszu), ufundowany przez ostatnich książąt mazowieckich - Janusza i Stanisława. We wnętrzu kościoła znajduje się obraz „Cud nad Wisłą” Stanisława Witolda Bieniasa. Zobaczyliśmy również Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich Grodzisko „Barbarka” z XI wieku. Podczas badań archeologicznych, prowadzonych w latach 60. XX wieku odkryto tu cmentarzysko i jednonawową kaplicę, znaleziono fragmenty ceramiki, a także kości zwierzęce i szczątki ryb oraz ponad 200 zabytków archeologicznych, dających ogólny wgląd w życie, które wiedli nasi przodkowie w tym miejscu, aż do XVII wieku.

Zobaczyliśmy także:

Na Białołęce - pomnik Laszlo Osvatha, węgierskiego ministra spraw zagranicznych z okresu II wojny światowej, który pomagał polskim imigrantom, którzy trafili do obozów dla uchodźców na Węgrzech. Dzięki jego pomocy prawie 130 tys. ludzi nie tylko przeżyło wojnę, ale miało dostęp do rozwoju kultury i edukacji. Osvath omijał prawo i mimo oficjalnego zakazu pomagał Polakom. Warszawska Białołęka jest "węgierskim zakątkiem" i od lat współpracuje z budapesztańską XX dzielnicą Budafok-Tétény. Figurę ministra przekazała Warszawie fundacja prowadzona przez syna Osvatha.

 

Na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej - grób Witolda Zglenickiego, wynalazcy, geologa, hutnika, nafciarza, ucznia Dmitrija Mendelejewa. Określano go mianem „ojca nafty bakijskiej” czy „polskiego Nobla”. Był głównym filantropem nauki polskiej – darczyńcą ówczesnej Kasy im. Mianowskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

2 kwietnia 2017 Spacer po Służewie

W prawie letnią niedzielę 2 kwietnia wraz z naszym przewodnikiem – Tomaszem Jastrzębskim – odbyliśmy spacer po warszawskim Służewie.

Zaczęliśmy od obejrzenia stacji Wilanowska, na której 7 kwietnia 1995 roku odbyło się uroczyste uruchomienie pierwszego odcinka warszawskiego metra.

Potem zatrzymaliśmy się przy tajemniczym pomniku – kolumnie, w pobliżu dawnej wsi Szopy Polskie, a także odwiedziliśmy ostatnią wiejską zagrodę przy ul. Tarniny.

Kolejnym etapem naszego spaceru był wzniesiona w latach 80. i 90. XX wieku nowoczesny kościół św. Dominika. Monumentalna świątynia z surowego żelbetu i nieotynkowanej cegły zrobiła na nas duże wrażenie. Jej zupełnym przeciwieństwem jest neoromański kościół św. Katarzyny, znajdujący się w najstarszej parafii w granicach lewobrzeżnej Warszawy.

Kolejno udaliśmy się do Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego mieszczącego się w pałacyku „Żółta Karczma” zaprojektowanym przez Franciszka Lanciego, spacerowaliśmy po malowniczym parku Dolinka Służewiecka i osiedlu Służew nad Dolinką, powstałym w latach 1974-1979. Mieszkali tu m.in: Zdzisław Beksiński, malarz, rzeźbiarz i fotograf,  Andrzej Drawicz, krytyk literacki i tłumacz literatury rosyjskiej, współtwórca Studenckiego Teatru Satyryków i Jan Ciszewski, komentator sportowy.

Na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej wspominaliśmy  żołnierzy i cywilów, poległych w 1939 roku i w czasie powstania warszawskiego, a na cmentarzu przy ul. Renety ofiary komunistycznego terroru. W dniu 28 października 1989 roku na terenie cmentarza w miedzianej urnie złożono ziemię pobraną z miejsc egzekucji i pochówków tych ofiar: z terenów obu służewskich cmentarzy, skarpy warszawskiej, służewskiego klasztoru dominikanów, toru wyścigowego na Służewcu, z Powązek i okolic ulicy 11 listopada.

26 marca 2017 Spacer po Sadybie

W niedzielę 26 marca wraz z naszym przewodnikiem – Tomaszem Jastrzębskim - zwiedzaliśmy warszawską Sadybę. Osiedle tworzą dwie sąsiadujące ze sobą osady: „cywilne” Miasto - Ogród Czerniaków, założone w roku 1921 dla wyższej kadry urzędniczej, na terenie dawnej posiadłości Wielkiego Marszałka Koronnego Stanisława Herakliusza Lubomirskiego oraz „wojskowe” Miasto-Ogród Sadyba Oficerska, założone 1923 roku dla oficerów, najbliższych współpracowników Marszałka Piłsudskiego, wokół Fortu Czerniaków. Projekt całego osiedla przygotowali, zainspirowani zachodnioeuropejskimi miastami - ogrodami, architekci Oskar Sosnowski, profesor Politechniki Warszawskiej, i Antoni Jawornicki, kierownik biura planowania w warszawskim magistracie, późniejszy projektant Miasta - Ogrodu Podkowa Leśna.

 

Na spacerze podziwialiśmy domy - dworki i modernistyczne wille, w których mieszkali, m.in.: Edward Szenfeld, dyrektor miejskich wodociągów, Jan Piekałkiewicz ekonomista, autor pierwszego po odzyskaniu niepodległości spisu powszechnego w 1921 roku, Marian Rapacki, profesor SGH, Karol Siciński architekt (proj. schronisko Murowaniec na Hali Gąsienicowej i kilku domów w Kazimierzu Dolnym), Mieczysław Burdowicz, dyrektor Polskiego Towarzystwa Ubezpieczeń „Patria”, Jeremi Przybora, a także: Józef Beck, od końca 1932 minister spraw zagranicznych, gen. dywizji Tadeusz Piskor, dowódca Armii „Lublin” w kampanii wrześniowej 1939 r., gen. dywizji Tadeusz Kasprzycki, dowódca Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów Polskich, płk Henryk Bagiński, uczestnik zaślubin Polski z morzem i założyciel Władysławowa, płk. Jerzy Krzymowski, legionista i uczestnik Bitwy Warszawskiej, szef kontrwywiadu wojskowego.

 

Zobaczyliśmy również: zabytkowy drewniany dworek z 1850 r, w którym kręcono zdjęcia do serialu "Pensjonat pod Różą", gazowe latarnie na ulicy Goraszewskiej i Skwerze „Starszych Panów”, pomnik Kolejki Wilanowskiej, pierwszej podwarszawskiej wąskotorówki od 1892 roku dowożącej pasażerów z okolic ulicy Belwederskiej do Wilanowa, Elektrociepłownię „Siekierki” z kominami sięgającymi 200 metrów, Jezioro Czerniakowskie, największy w Warszawie naturalny zbiornik wodny, a także miejsce, w którym Wojciech Zatwarnicki założył przed wojną najnowocześniejsze w Polsce gospodarstwo ogrodnicze. W latach II wojny światowej działała tam „farma kibucowa”, której działacze utworzyli Żydowską Organizację Bojową i podjęli decyzję o Powstaniu w Getcie Warszawskim.

 

Zwiedziliśmy także Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Forcie Czerniaków i obejrzeliśmy stojące tam czołgi, działa, transportery opancerzone, wyrzutnie rakiet, stacje radiolokacyjne, samoloty bojowe. Fort był redutą obrony miasta we wrześniu 1939 r. Walczył tu mistrz olimpijski Janusz Kusociński, dowódca Kompanii Karabinów Maszynowych II Batalionu 360 Pułku Piechoty. Dwukrotnie ranny za bohaterską postawę został 28 września 1939 roku odznaczony Krzyżem Walecznych. 21 czerwca 1940 Niemcy rozstrzelali go w Palmirach.

 

O życiu na Sadybie Jana, Marii Branickich i ich córki i Katarzyny, o społecznikowskich działaniach generała, o nieszczęśliwym wypadku i obciętej stopie jego żony, o pięknej poezji Stanisława Grochowiaka opisującej Marię Branicką - opowiada ciekawie ich córka. Niepublikowane wcześniej wspomnienia Katarzyny Branickiej zatytułowane „Moja matka była królową, ojciec – generałem” można znaleźć na portalu osiedla Sadyba www.sadyba24.pl.

 

2016

13 listopada 2016 -Jesienny spacer po Wólce, X wycieczka

Grupa młodzieży z zespołem Downa wraz z rodzicami zwiedziłą działający od 1973 roku Cmentarz Komunalny Północny (zwany Cmentarzem na Wólce), który zajmuje powierzchnię 143 ha, na której utworzono 800 kwater grzebalnych, posadzono kilkadziesiąt tysięcy drzew i krzewów, wybudowano ponad 200 km dróg i alejek, dom pogrzebowy i spopielarnię.

O historii jednej z największych w Polsce i Europie nekropolii opowiedział uczestnikom jak zawsze Tomasz Jastrzębski, wspólnie z którym zatrzymaliśmy się przy grobach m.in.: Jana Himilsbacha, Edwarda Stachury, Danuty Wawiłow, Adama Bahdaja, Huberta Wagnera oraz mogiłach ofiar katastrof lotniczych w Lesie Kabackim (9 maja 1987 r.) i na Okęciu (14 marca 1980 r.).

23 października 2016 - Jesienny spacer po Cmentarzu Bródnowskim, IX wycieczka

 

W czasie spaceru po Cmentarzu przewodnik Tomasz Jastrzębski opowiadał o dawnych zwyczajach i opłatach pogrzebowych, wspomniał także o ofiarach epidemii cholery, które dziesiątkowały mieszkańców stolicy w XIX wieku (zmarło ponad 15 tys. ludzi). Wspólnie podziwialiśmy: kościół św. Wincentego á Paulo z 1888 roku, zaprojektowany przez Edwarda Cichockiego, do budowy którego wykorzystano sosnowe drewno z rusztowań remontowanej w latach 1885–1887 Kolumny Zygmunta III Wazy i figurę Matki Bożej Bródnowskiej, znanej z kapliczek stojących na podwórkach warszawskich kamienic.

Uczestnicy odwiedzili groby bardziej i mniej znanych osób: Aleksandra Kakowskiego, arcybiskupa warszawskiego, który wspierał żołnierzy  w okopach wokół Radzymina, w czasie wojny polsko-bolszewickiej; Mieczysława Fogga, znanego piosenkarza, pierwszego polskiego artysty estradowego, którego dwa występy (w 1938 i 1939 roku) nadała Telewizja Polska  w próbnej transmisji z wieżowca Prudential w Warszawie; Romana Dmowskiego, polityka, przywódcy Narodowej Demokracji, współtwórcy polskiej niepodległości; Łucji Prus, piosenkarki, która wylansowała m.in. przeboje: Dookoła noc się stała, Twój portret, W żółtych płomieniach liści; Mieczysława Sędzimira Antoniego Halika, podróżnika, dziennikarza, pisarza, operatora filmowego, fotografa, który z Elżbietą Dzikowską przez 24 lata tworzył jeden z najpopularniejszych duetów w historii polskiej telewizji. Widzowie pokochali ich program podróżniczy „Pieprz i wanilia”, w którym opowiadali o podróżach po najdalszych zakątkach świata; Szczepana Pieniążka, sadownika, prof. SGGW, twórcę nowoczesnego polskiego sadownictwa, który zapewnił nam jabłka przez cały rok i wprowadził do polskich sadów takie odmiany jabłek jak: McIntosh, Cortland, Lobo; Marysi Skibniewskiej, której pogrzeb odbył już następnego dnia po wyświęceniu cmentarza, tj. 21 listopada 1884 roku; Wandy Felicji Lurie, świadka i ofiarę rzezi na warszawskiej Woli. Będąc w ósmym miesiącu ciąży, została wraz z trójką dzieci i setkami mieszkańców okolicznych domów zapędzona na teren fabryki „Ursus” przy ul. Wolskiej 55, gdzie hitlerowcy dokonali masowej zbrodni ludobójstwa, wśród zabitych była również trójka małych dzieci Wandy Lurie. Ona sama, ciężko ranna, przeleżała dwa dni pod stosem zabitych. Po wydostaniu się na ulicę ponownie została pojmana i przewieziona do obozu w Pruszkowie. 20 sierpnia 1944 urodziła syna Mścisława; Mariana Pozorka, jednego z najsłynniejszych piekarzy Warszawy, twórcy Muzeum Chleba przy ulicy Jadowskiej, odznaczonego przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju kultury polskiej; Michała Lacy, przywódcy cygańskiej „arystokracji". Na granitowej księdze, leżącej przed brązowym popiersiem zmarłego, widnieje napis: „Życie poświęcił wielkiej cygańskiej rodzinie. Jego dni były jak karty wielkiej drogocennej księgi, które zapisywał złotym sercem i hojną mądrością (...). Uczył nas dumy, żeśmy dziećmi naszego narodu".

9 października 2016 -No, to jadziem na Bielany, VIII wycieczka

9 października rodzicie i młodzież z zespołem Downa wybrała się na kolejną wycieczkę po Warszawie. Jak zwykle oprowadzał uczestników pan Tomasz Jastrzębski, który tym razem wyjaśnił wszytskim pochodzenie nazwy "Mary Mont", była możliwość obejrzenia wzgórza Marysieńki, skąd wszyscy przeszli Parkiem Kaskada do parku zwanego Stawami Kellera. Tym parkiem doszli do lasku Bielańskiego i do kościoła pokamedulskiego, gdzie odbywał się festyn - „Dzień św. Franciszka i Lasu Bielańskiego”.

18 września 2016 - Znani świadkowie historii w Aninie i Marysinie Wawerskim, VII wycieczka

W niedzielę 18 września br z Tomaszem Jastrzębskim grupa rodziców i młodzieży spacerowała po Marysinie Wawerskim i Aninie.

W Marysinie wspominali królewską rodzinę Sobieskich, dawnych właścicieli obecnej części Warszawy. Odnaleźliśmy i obejrzeliśmy pomnik Janusza Korczaka, jedyny ślad po „Różyczce”, filii Domu Sierot, do której wyjeżdżali na letnie kolonie podopieczni Starego Doktora, a na ulicy Bronisława Czecha wspominali tego nieprzeciętnie uzdolnionego sportowca, który zginął w obozie koncentracyjnym w Auschwitz.

 

Uczestnicy oglądali kościół sióstr Felicjanek, pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. Zaprojektowany przez Zygmunta Gawlika kościół wzniesiony został w latach 1928–1935. Z jego dominującej nad okolicą wieży 15 września 1939 roku Adolf Hitler obserwował broniącą się Warszawę.

Sosnowo – dębowo - lipowym lasem, rezerwatem im. Króla Jana Sobieskiego i bezcennym fragmentem pierwotnej Puszczy Mazowieckiej, przeszli do pomnikowej Alei Kasztanowców, a następnie na Cmentarz Ofiar Wojny. Na otwartym 12 listopada 1939 roku cmentarzu prócz grobów żołnierzy polskich, poległych w latach 1939 – 1945, są również mogiły ofiar zbrodni niemieckich, w tym pierwszej masowej zbrodni, dokonanej na ludności cywilnej Warszawy 27 grudnia 1939 r. w Wawrze, jest tam także piękny grób harcerzy.

W Aninie wspominali magnacką rodzinę Branickich, do których jeszcze 70 lat temu należał ten fragment Warszawy. Szukaliśmy ostatnich drewnianych willi w stylu „świdermajer” i miejsc związanych z mieszkającymi w Aninie poetami: Konstantym Ildefonsem Gałczyńskim, Julianem Tuwimem i ks. Janem Twardowskim. Była możliwość rozmowy także z rodowitymi „aninianinami” o tym jak obecnie mieszka się i żyje w Aninie.

11 września 2016 - Na południe od Warszawy..., V i VI wycieczka

W niedzielny poranek 11 września grupa młodzieży wraz z rodzcami wybrała się tym razem na całodniową wycieczkę autokarem, której temat brzmiał “Na południe od Warszawy”. Uczestnicy zwiedzili zamek książąt mazowieckich w Czersku, pałac Bielińskich w Otwocku Wielkim. Obejrzeli miejsce słynnej bitwy z 1809 rou z udziałęm księcia Józefa Poniatowskiego w Raszynie oraz skansen bojowy 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie. Odwiedzili również zagrodę dzikich zwierząy w Cyganówce, gdzie była możliwość nakarmienia zwierząt.


22 maja 2016 - Konstancin -Skolimów, IV wycieczka

W niedzielny poranek 22 maja br. grupa rodziców i młodzieży spotkała się przy pętli autobusu 710, by udać się na kolejną wycieczkę w ramach projektu „Tu działa się historia… Edukacja historyczna dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną”. Celem naszej wyprawy był tym razem podwarszawski Konstancin.

Konstancin powstał na przełomie XIX i XX w. z inicjatywy hrabiego Witolda Skórzewskiego i z czasem stał się „letniskiem” dla najbogatszych mieszkańców Warszawy. Nazwa miejscowości pochodzi od imienia matki hrabiego Konstancji z Potulickich Skórzewskiej. Konstancin stał się szybko najbardziej ekskluzywnym miejscem pod Warszawą, tonącym w zieleni, pełnym kwiatów, willi i pałacyków.

Wcześniej mieszkali tu: przemysłowcy, adwokaci, malarze, architekci, artyści i pisarze, np. rodzina Wedlów, Blikle, Wojciech Kossak czy Stefan Żeromski. Po wojnie w domach odebranych „burżuazyjnym” właścicielom zamieszkał proletariat i dygnitarze PRL-u: Bolesław Bierut, Władysław Gomułka, Edward Gierek, Henryk Jabłoński. Dzisiaj mieszka tu wiele osób znanych z pierwszych stron gazet: Niemczyccy, Krauze, Kulczykowie, Walterowie, Maryla Rodowicz, Jerzy Owsiak, Tomasz Lis.

W trakcie spaceru uczestnicy oglądali zabytkowe wille, wśród nich m.in.:

-  willę „Anna”, przy ulicy Żeromskiego, najcenniejszy zabytek secesji w Konstancinie,

-  willę „Świt”, również przy tej ulicy, której właścicielem był Stefan Żeromski,

- willę „Natemi” przy ulicy Sienkiewicza - zbudowaną w stylu II Cesarstwa, jedną z najbardziej eleganckich willi Konstancina.

Obejrzeli również neogotyckie kościoły: Matki Bożej Anielskiej z 1906 oraz zaprojektowany przez Józefa Piusa Dziekońskiego i Zdzisława Mączeńskiego, kościół Wniebowzięcia NMP z 1913 r., uznawany za jedną z najpiękniejszych podwarszawskich świątyń.

Zatrzymaliśmy się przy wieży ciśnień z 1899 r. autorstwa Edwarda Lilpopa, a także tężni Solankowej, usytuowanej w parku Zdrojowym im. hrabiego Witolda Skórzewskiego. Jej budowę ukończono w 1978 roku, złoża leczniczej solanki znajdują się w niej na głębokości ponad 1750 m.


24 kwietnia 2016 - Trójmiasto Ogrodów: Milanówek, Leśna Podkowa, Brwinów, II i III wycieczka

Grupa dzieci i młodzieży z zespołem Downa oraz ich rodzice wzięli udział w wycieczce, podczas której odwiedzili willowe miejscowości przedwojennej warszawskiej inteligencji: Podkowę Leśną, Milanówek i Brwinów.

Zwiedzanie zaczęli od znajdującego się w Podkowie Leśnej Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, usłyszeli historię domu Iwaszkiewiczów – okazałej willi wybudowanej przez Stanisława Lilpopa dla córki Anny i jej męża Jarosława Iwaszkiewicza. Willa zawsze była miejscem gdzie szczególnym kultem darzono dwie sztuki: literaturę i muzykę. Obejrzeli wnętrze Stawiska i jego ekspozycję stałą: zbiory XIX i XX–wiecznego malarstwa, a także meble, sprzęty oraz przedmioty codziennego użytku z tego okresu.

Kolejnym etapem wycieczki był dawny pałacyk Kasyno znajdujący się przy ul. Lilpopa. Historia pałacyku wiąże się ze wspomnianym Stanisławem Lilpopem jednym z założycieli miasta Podkowa Leśna i inicjatorem spółki majątkowej, nawiązującej w swych działaniach do XIX-wiecznej idei miast – ogrodów. 

Z Podkowy Leśnej grupa udała się do Brwinowa, na cmentarz parafialny, gdzie pochowany jest Jarosław Iwaszkiewicz, jego żona oraz inni członkowie rodziny Iwaszkiewiczów. ZUczestnicy zatrzymali się przy grobie Wacława Kowalskiego, aktora znanego z roli Pawlaka w kultowej komedii „Sami swoi”, czy też niezapomnianego Ryszarda Popiołka w serialu „Dom”.

W Milanówku cichym, spokojnym podwarszawskim miasteczku, w otoczeniu parkowo-leśnej przyrody obejrzeliśmy kilka starych, imponujących pod względem architektury i wielkości willi. Jak opowiadał przewodnik, pan Tomasz Jastrzębski, Milanówek był niekwestionowaną stolicą jedwabiu; upowszechniano tu wiedzę o jedwabnictwie, zorganizowano hodowlę jedwabników oraz wdrożono produkcję jedwabiu, oferując klientom szeroką gamę wyrobów. Rodzicie i dzieci mogli obejrzeć i dotknąć ręcznie robionej apaszki, wykonanej z milanowskiego jedwabiu.

W drodze powrotnej zobaczyli nowoczesną, multimedialną ekspozycję w Muzeum Dulag 121, mówiącą o wysiedleniu ludności cywilnej po Powstaniu Warszawskim w 1944 roku do obozu przejściowego w Pruszkowie. Przewodnik opowiedział o historii obozu i pokazał eksponaty z tego okresu. W specjalnych stanowiskach była możlwiośc wysłuchania wywiadów udzielonych przez osoby, które przeszły przez Dulag.17 kwietnia 2016 - Świeżym okiem na stary PKiN, I wycieczka

Tematem przewodnim był Pałac Kultury i Nauki, największy budynek w Polsce (230 metrów z iglicą), znajdujący się w Śródmieściu Warszawy. Przewodnik - pan Tomasz Jastrzębski - opowiedział o okolicznościach powstania obiektu – Pałac stanowił „dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego” i omówił styl architektoniczny budowli. W miejscu, w którym dziś znajduje się Pałac były kiedyś ulice: Chmielna, Złota, Sienna, Śliska, Pańska, Zielna i Wielka. Wszystkie zostały skrócone bądź przedzielone, a Wielka została całkowicie zlikwidowana. Obecnie jest tu tablica upamiętniająca skrzyżowanie tych ulic.

Przed wejściem głównym do PKiN uczestnicy obejrzeli pomnik Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Kopernika, a we wnękach wokół Pałacu - rzeźby przedstawiające „cnoty marksizmu i leninizmu” - personifikacje teatru i muzyki.

Przy wejściu do Teatru Lalka zatrzymali się przy tablicy upamiętniającej Janusza Korczaka, którego pomnik odwiedziliśmy później w Parku Świętokrzyskim. Pomnik postawiono w miejscu, w którym w czasie okupacji znajdował się Żydowski Dom Sierot. To właśnie z dziećmi z tego sierocińca Korczak udała się w ostatnią podróż do obozu w Treblince, gdzie wszyscy zginęli w komorach gazowych.

Idąc dalej Parkiem Świętokrzyskim sprawdzali, która jest godzina na zegarze słonecznym, składającym się z ośmiu zegarów. Ciekawostką zegara jest to, że godzinę pokazuje nie cień, ale promień słońca przechodzący prze otworek w gnomonie zawieszonym ponad tarczą godzinową.

Nieco później oczyma wyobraźni oglądali trybunę honorowa na Placu Defilad, przed którą maszerowały pochody pierwszomajowe.

Spacerując Alejami Jerozolimskimi grupa obejrzała tablice na Dworcu Śródmieście, upamiętniające otwarcie Dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej i budowę Dworca Głównego. Zatrzymaliśmy się przy znanym warszawskim kierowcom punkcie – Kamieniu Odległości przy rondzie Romana Dmowskiego, pokazującym odległość z Warszawy do kilkudziesięciu miast Europy.

Na każdej z mijanych ulicach przewodnik -Tomasz Jastrzębski – opisywał i pokazywał ciekawe miejsca: na Poznańskiej piękną, zaniedbaną kamienicę Zyberta, w której w latach 1945-48 mieszkał poeta Miron Białoszewski; na Nowogrodzkiej, miejsce gdzie była początkowa stacja Elektrycznej Kolei Dojazdowej (EKD), zwanej dzisiaj Warszawską Koleją Dojazdową (WDK); na Emilii Plater kościół św. Piotra i Pawła, budynek Liceum Hoffmanowej oraz wieżowce hotelu Marriott i Oxford Tower; na Hożej zabudowania Fabryki Wyrobów z Brązu i Srebra Braci Łopieńskich, okno życia w Domu Prowincjonalnym Sióstr Franciszkanek, a także miejsce, gdzie znajdowała się „Jajczarnia”, największa wytwórnia broni na potrzeby Powstania Warszawskiego oraz jedyna w walczącej Warszawie powstańcza elektrownie polowa; na Wilczej tablicę upamiętniającą powstańczą Harcerską Pocztę Polową.

Końcowym punktem wycieczki był Plac Konstytucji, serce Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (MDM) - osiedla socjalistycznego, zbudowanego w latach 1950-1952.


2015

22 listopada 2015- Zwiedzamy miejsca walk o niepodległość, IX wycieczka

W niedzielę, 22 listopada wyruszyliśmy na autokarową wycieczkę śladami miejsc i ludzi na przestrzeni lat związanych z walkami o naszą niepodległość.

 

Zaczęliśmy od Ogrodu Saskiego, w którym stoi pomnik Marii Konopnickiej, autorki Roty, pieśni patriotycznej historycznie związanej z walkami o niepodległość.

Następnie udaliśmy się przed Grób NieznanegoŻołnierza, gdzie obejrzeliśmy zmianę warty honorowej.

O historii Grobu, a także o służbie warszawskich żołnierzy opowiedział nam ppłk Artur Wysocki z Oddziału Wychowawczego DGW, w siedzibie Dowództwa Garnizonu Warszawa, który był kolejnym punktem naszej wycieczki. Tu, w tzw. „Domu bez kantów” zwiedziliśmy Salę Tradycji im. gen. broni Henryka Minkiewicza Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Zobaczyliśmy szereg materiałów archiwalnych związanych z historią Garnizonu, a także historią Grobu Nieznanego Żołnierza: m.in. Księgi Pamiątkowe Grobu od 1946 roku czy zdjęcia archiwalne z ceremonii składania wieńców na płycie w latach 1925 - 2006 przez monarchów, prezydentów, premierów i.in.;

Mogliśmy przyjrzeć się eksponatom dotyczącym zbrodni katyńskiej, m.in. tzw. Liście Katyńskiej, zawierającej ponad 15 tysięcy nazwisk oficerów zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

 

Obejrzeliśmy oryginalne egzemplarze broni białej i palnej z czasów  insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i dwudziestolecia międzywojennego, „rząd ułański”, czyli oporządzenie kawalerzysty z lat 1936 - 1939, a także sztandary pododdziałów reprezentacyjnych, barwne rysunki - godła państwowego i orzełków wojskowych noszonych na czapkach przez żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych na przestrzeni lat.

 

Z Garnizonu Warszawa pojechaliśmy do Ossowa, miejsca zaciętych walk Bitwy Warszawskiej 1920 roku, gdzie w Centrum Informacji Turystyczno-Historycznej obejrzeliśmy film o Bitwie Warszawskiej.

 

Ostatnim etapem naszej wycieczki było Muzeum Narodowe w Warszawie, w którym zwiedziliśmy Galerię Sztuki XIX wieku, a w niej obejrzeliśmy m.in. obrazy: „Bitwę pod Grunwaldem” Jana Matejki, dwie „Bitwy pod Samosierrą z 1808 r.”: Januarego Suchodolskiego i Piotra Michałowskiego oraz „Wzięcie Arsenału w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r.” Marcina Zaleskiego.

Jak zwykle naszym przewodnikiem był pan Tomasz Jastrzębski.

8 listopada 2015 - Listopadowe klimaty - zwiedzamy wolskie cmentarze, VIII wycieczka

W niedzielny poranek 8 listopada wybraliśmy się, wraz z naszym przewodnikiem Tomaszem Jastrzębskim, na jesienny spacer po wolskich cmentarzach.

 

Na Cmentarzu prawosławnym założonym w 1834 roku zobaczyliśmy m.in.: cerkiew św. Jana Klimaka (z 1903 r.), grób Sokratesa Starynkiewicza prezydenta Warszawy, nagrobek teologa prawosławnego ks. prof. dr Jerzego Klingera, zaprojektowany przez Jerzego Nowosielskiego, kaplicę rodziny Gudzowatych, nagrobki staroobrzędowców, wyznawców ortodoksyjnej wersji prawosławia, pomnik ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie i kwaterę 16 radzieckich budowniczych, którzy zginęli przy wznoszeniu Pałacu Kultury i Nauki.

Kolejnym etapem wycieczki był szaniec wolski oznaczony nr 56, zwanym Reduta Wolską. Na jego terenie obejrzeliśmy: kościół katolicki pw. św. Wawrzyńca, a także miejsce śmierci generała Józefa Sowińskiego podczas ostatniej bitwy powstania listopadowego 6 września1831.

 

Przed Parkiem Powstańców Warszawy obejrzeliśmy kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (Mormonów), a w Parku Powstańców Warszawy wystawę poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego pt. „Zachowajmy ich w pamięci”, przygotowaną przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawa składa się z 96. podświetlanych słupów z nazwiskami niemal 60 000 poległych lub zaginionych bez wieści warszawiaków.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy, otwartym 25 listopada 1945 z przeznaczeniem na pochówki osób ekshumowanych z ulic i placów Warszawy po Powstaniu Warszawskim zobaczyliśmy: zbiorowe mogiły oraz kurhan, w których spoczywa ponad 100 tys. osób i pomnik „Polegli Niepokonani”, Gustawa Zemły, symbolizujący pełną poświęcenia walkę obronną ludności Warszawy.

Na Cmentarzu Wolskim zatrzymaliśmy się przy grobie Wiesława Drzewicza, aktorateatralnegofilmowegotelewizyjnegoradiowego i dubbingowego, znanego zwłaszcza z roli w telenoweli „W labiryncie” i dubbing postaci Gargamela w serialu animowanym Smerfy.

11 października 2015 - Wycieczka "wiślana", VII wycieczka

Spacerowaliśmy po wiślanych bulwarach, łęgowym lesie i dzikiej plaży w Wilanowie.

Oglądaliśmy :galerię nowoczesnych rzeźb, m.in. 17 metrowego węgorza - rzeźbę M. Gomulickiego „Ślizg” i „Szczelinę” Ł. Jastrubczaka, pomnik S. Kulona „Chwała Saperom” – odsłonięty w trzydziestą rocznicę zakończenia światowej; malowniczeWyspy Zawadowskie - rezerwat ptaków, chroniący m.in. zagrożone wyginięciem rybitwy białoczelne, które przylatują do Polski z południowej Afryki, aby na piaszczystych ławicach składać jaja i wychować młode.

 

- Zwiedzaliśmy: w Instytucie Badawczym Dróg i Mostów ekspozycję „Mosty z Wisły”, w „Pontiseum”, czyli muzeum zniszczonych w czasie wojen warszawskich mostów; fragmenty konstrukcji mostów: Kierbedzia, pod Cytadelą i Poniatowskiego wydobyła z Wisły ekipa prof. Barbary Rymszy.

 

- Odnaleźliśmy miejsca: gdzie stał pierwszy warszawski most na Wiśle (istniejący w latach 1573–1603), z którego Canaletto malował w roku w 1770 „Widok Warszawy od strony Pragi” i to, gdzie lądował desant żołnierzy 3 Dywizji 1 Armii Wojska Polskiego gen. Berlinga, śpieszących na pomoc walczącym powstańcom warszawskim w 1944 r.

 

Poznaliśmy zasadę działania „Grubej Kaśki” – powstałego w 1964 roku ujęcia wody w korycie Wisły. Metodę pobierania wody, nazywaną poza granicami Polski metodą warszawską, opracował inż. Włodzimierz Skoraszewski.

27 września 2015 - Spacer po Ursynowie, VI wycieczka

W niedzielę 27 września spacerowaliśmy po warszawskim Ursynowie. Odwiedziliśmy mi. in: park im. Romana Kozłowskiego, którego większą część zajmuje sztuczne wzniesienie o wys. 108 m. n.p.m. – zwane Kopą Cwila (powstałe z ziemi z wykopów pod budowę pobliskich budynków i dróg). Obejrzeliśmy m.in. rzeźby: „Gołębia” Stefana Wierzbickiego (ul. Koński Jar) i „Jeźdźca na koniu” Władysława Trojana (ul. Nutki).

W parku Przy Bażantarni i w Alei Kasztanowej szukaliśmy (bez rezultatu) bażantów i podziwialiśmy „Rzeźbę w parku” Michała Frydrycha oraz „Kulogłowych” Tomasza Górnickiego. To rzeźba dwóch głów, które z daleka przypominają dwie zabłąkane kule. Powstała na pamiątkę pojedynku na pistolety W. Kossaka z J. Fałatem (17 grudnia 1900 r.), z którego, na szczęście, obaj malarze wyszli bez szwanku. Doszliśmy następnie do zabytkowego drewnianego krzyża, postawionego w 1864 roku przez Karola i Cecylię Karniewskich w podzięce hrabiemu Potockiemu za ocalenie przed wywózkę na Syberię.

Odnaleźliśmy także największy warszawski głaz u zbiegu ulic Jeżewskiego i KEN. Na umieszczonej na nim tablicy widnieje napis: „W roku 1404 Andrzej Ciołek, rycerz, podkomorzy i starosta sandomierski, właściciel dóbr Kabaty, odbył pielgrzymkę do Santiago da Compostela w dalekiej Hiszpanii, torując drogę wzajemnemu poszanowaniu i przenikaniu kultur Europy”.

Na koniec odszukaliśmy dom Adasia Miauczyńskiego, głównego bohatera filmu M. Koterskiego pt. „Dzień Świra” (ul. Kulczyńskiego 7).

 

 

20 września 2015 - Spacer po Starej Ochocie, V wycieczka

Na inauguracje jesiennego sezonu wycieczek po Warszawie w dniu 20 września, wybraliśmy Starą Ochotę. Pogoda po raz kolejny sprzyjała. Było chłodno i chociaż po niebie raz po raz przesuwały się czarne chmury, deszcz nie padał. Zobaczyliśmy:

 • Rondo Artur Zawisza, miejsce w którym 26 XI 1833 odbyła się egzekucja Artura Zawiszy (1808-1833), uczestnika powstania listopadowego i partyzanta,

 • Stację Filtrów, wybudowaną w latach 1883-1886, przez brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya,

 • Dom przy Tarczyńskiej 11, gdzie Miron Białoszewski prowadził w 1955 roku teatr,

 • Dom przy ul. Grójeckiej 27 gdzie mieszkał Ferdynand Antoni Ossendowski – pisarz, podróżnik, „polski Karol May”, osobisty wróg Lenina, autor 77 książek w przekładach na 20 języków, których nakład przekroczył 80 mln egzemplarzy,

 • Dom dochodowy Pocztowej Kasy Oszczędności przy Filtrowej 68, w którym mieszkał dowódca Okręgu Warszawskiego AK Antoni Chruściel „Monter”, i gdzie podpisał rozkaz rozpoczęcia Powstania,

 • Popiersie Gabriela Narutowicza wg projektu Edwarda Wittiga, pierwszego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zastrzelonego w 5 dniu urzędowania przez Eligiusza Niewiadomskiego,

 • Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (w parafii św. Jakuba), zaprojektowany przez Oskara Sosnowskiego,

 • Ogromny przedwojenny „Dom Mieszkalny Centrali Akademickiej Bratniej Pomocy”, wzniesiony przy Placu G. Narutowicza, wg projektu Kazimierza Tołłoczki, tzw. „Alcatraz”,

 • „Kolonię Lubeckiego”, przedwojenne domy spółdzielcze pracowników urzędów centralnych,

 • Powstańczą Redutę "Wawelska",

 • Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (dawny Instytut Radowy), otwarty 29 maja 1932 roku oraz pomnik dwukrotnej noblistki autorstwa Ludwiki Nitschowej (1935),

 • Nowy campus Uniwersytetu Warszawskiego: wydziały biologii, chemii, fizyki i matematyki,

 • Głaz przed XXI liceum im. H. Kołłątaja, pamiątkę z roku 1936, która przeleżała zakopana w ziemi 60 lat,

 • Targowisko przy Halach Banacha, w czasie powstania obóz przejściowy dla ludności Ochoty tzw. „Zieleniak” – miejsce masowych zbrodni na ludności cywilnej,

 • Pomnik „Barykada Września” – wg projektu Juliana Pałki, zbudowany w 1979 roku, upamiętniający 19 dni walk obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku,

 • Muzeum Ikon i prawosławną kaplicę św. Grzegorza Peradze przy ul. Lelechowskiej 5, z ikonami z Bielska Podlaskiego, reprodukcjami fresków J. Nowosielskiego, i witrażami A. Stalony-Dobrzańskiego.

 

 

31 maja 2015 - Wycieczka nową linia metra, IV wycieczka

 Wycieczka miała nietypowy charakter – podróżowaliśmy na trasie nowej linii metra. 
Spotkaliśmy się na stacji metra Stadion Narodowy, największej na II linii metra. Obejrzeliśmy park Praski w dawnym starorzeczu Wisły. Na stacji Centrum Nauki Kopernik jechaliśmy najdłuższymi schodami ruchomymi w Polsce o długości 36 m. Stąd udaliśmy się pod Pomnik Syrenki, rzeźby autorstwa Ludwiki Nitschowe. 
Przy Pomniku Ławki szkolnej autorstwa Wojciecha Gryniewicza, każdy z nas przysiadł na ławeczce i zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie.

Od stacji Nowy Świat Uniwersytet, która jest najgłębszą ze stacji(jej peron znajduje się na 23 m poniżej gruntu) przeszliśmy ulicami: Kubusia Puchatka, Warecką ( na niej mieszkał Edward Dziewoński, aktor, satyryk, reżyser, twórca kabaretu Dudek, założyciel Teatru Kwadrat).

Zobaczyliśmy również: przedwojenne wieżowce Prudential ((66 m - symbol nowoczesnej Warszawy lat 30, ówczesny najwyższy budynek w Polsce) i PASTA (Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna, pierwszy warszawski wysokościowiec),gmach Filharmonii Narodowej , gmach Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego przy ul. Jasnej 14/16 (najstarszej polskiej stacji telewizyjnej, w 1953, gdzie nagrywano tu m.in. Kabaret Starszych Panów). 
Jadąc metrem dalej zatrzymaliśmy się na stacji Świętokrzyska, gdzie znajduje się skrzyżowanie I linii metra i II. Na stacji ONZ wysiedliśmy, by podziwiać najnowocześniejszy, ekologiczny wieżowiec Rondo 1(wys. 192 metry, 40 pięter, w którym działa system sterujący indywidualnie każdą z 36 000 żarówek oraz 4 000 żaluzji). 
Naszą wycieczkę zakończyliśmy na stacji metro Rondo Daszyńskiego, przy pomniku Stefana Kuryłowicza przy ul. Przyokopowej 33.
Jak zawsze oprowadzał nas i opowiadał niesamowite historie o Warszawie pan Tomasz Jastrzębski.

24 maja 2015 - Spacer po Mirowie, III wycieczka

Tym razem spacerowaliśmy po Mirowie.

 

Nazwa „Mirów” pochodzi od nazwiska generała Wilhelma Miera, dowódcy Gwardii Konnej Koronnej, powstałej na zlecenie króla Augusta II Mocnego. Spacer rozpoczęliśmy od obejrzenia pomnika Juliusza Słowackiego na Placu Bankowym, który został odsłonięty w 29 września 2001 r. Z ciekawostek historycznych dowiedzieliśmy się , że pierwszym polskim bankiem centralnym był Bank Polski działający w latach 1828–1885 w Królestwie Polskim. Założony został przez księcia Ksawerego Druckiego-Lubeckiego.


Zobaczyliśmy siedzibę Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II – daru Janiny i Zbigniewa Porczyńskich, budynek XVII LO im. A. Frycza Modrzewskiego, budynek dawnego kina „Oka” (obecnie Capitol), w którym w latach osiemdziesiątych wyświetlano radzieckie filmy 3D oraz rzeźbę Wisły i Wołgi autorstwa Teresa Brzóskiewicz - dwie rzeki miały symbolizować przyjaźń między narodem polskim i radzieckim. Przeszliśmy przez plac Za Żelazną Bramą, którego nazwa pochodzi od nieistniejącej już Żelaznej Bramy, wejścia do Ogrodu Saskiego, a także przez osiedle Za Żelazną Bramą, wybudowane w latach 1965-1972, 19 potężnych, 15-piętrowych budynków.


Zatrzymaliśmy się przy pomniku Tadeusza Kościuszki – wzniesionym na miejscu usuniętego w roku 1991 pomnika „Poległym w Służbie i Obronie Polski Ludowej”. Pomnik ten jest kopią pomnika autorstwa Antoniego Popiela, odsłoniętego w Waszyngtonie 9 maja 1910. 


Interesującym obiektem naszej wycieczki były Hale Mirowskie – dwie hale targowe, stojące na miejscu koszar Gwardii Konnej Koronnej, wybudowane w latach 1899-1901. Do zniszczenia w 1944 r. były największym w Warszawie obiektem handlowym. Sprzedawano tu głównie ryby i świeże warzywa.
Na ulicy Chłodnej, dawnym trakcie wyjazdowym z Warszawy na zachód Europy obejrzeliśmy :Skwer Sybiraków, Skwer ks. Jerzego Popiełuszki,neorenesansowy Kościół św. Karola Boromeusza,kamienicę pod Zegarem, w której mieszkał Adam Czerniaków prezes Żydowskiej Gminy Wyznaniowej, prezes warszawskiego Judenratu.

 

Oglądaliśmy również Warsaw Trade Tower – 3. najwyższy budynek w Polsce, 208 metrów wysokości i 43 pietra, dom Etgara Kereta, izraelskiego pisarza, o szerokości od 152 cm, najwęższy budynek świata, wybudowany w 2012, przez Jakuba Szczęsnego oraz kercelak -dawne targowisko w okolicy ul. Towarowej, al. Solidarności i Ogrodowej. Największy bazar przedwojennej Warszawy. To tutaj działał gang Łukasza Siemiątkowskiego – „Tata”, „Tasiemka".

 

Jak zawsze naszym przewodnikiem był pan Tomasz Jastrzębski.

 

17 maja 2015,Spacer po Muranowie, osiedlu zbudowanym na gruzach getta, II wycieczka

Tym razem spacerowaliśmy po Muranowie, osiedlu zbudowanym na gruzach getta.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od poznania historii nazwy „Muranów” – pochodzi ona od pałacyku „Murano”, rezydencji Józefa Szymona Bellottiego, architekta króla Jana III Sobieskiego. Tak nazywała się wysepka w jego ojczystej Wenecji. Z kolei „Nowy Muranów” to osiedle zaprojektowane przez Bohdana Lacherta i wybudowane w latach 1949 – 56. Składa się z trzech części: Muranowa Prezydenckiego, Muranowa II i Muranowa Południowego.

W czasie wycieczki obejrzeliśmy: Skwer Tekli Bądarzewskiej, zmarłej młodo, kompozytorki fortepianowej muzyki salonowej, która światową sławę zyskała utworem Modlitwa dziewicy;Pomnik Żołnierza I Dywizji Wojska Polskiego autorstwa Xawerego Dunikowskiego; tablice upamiętniające Ludwika Zamenhofa, twórcę języka esperanto i Janusza Korczaka wraz z jego dziecięcą gazetę „Mały Przegląd”.

Kolejnym ciekawym punktem wycieczki były murale. Zobaczyliśmy mural namalowany przez Dariusza Paczkowskiego - "Marek Edelman trzymający żonkila; murale grupy artystycznej „Takie Pany”: „Muzykantów” i „ulicę Leszno 32”; murale Adama Walasa i Anny Koźbiel upamiętniające język esperanto, a także kobiety związane z okolicą: Janinę Bauman – pisarkę, Marię Ajzensztadt – nazywaną słowikiem getta, Cywię Lubetkin – członkinię dowództwa powstania w getcie, Mary Berg – autorkę dziennika z getta, Rachelę Auerbach – po wojnie badaczkę Zagłady i Teklę Bądarzewską.

Odwiedziliśmy kościoły: Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (w 1962 roku w czasie 3 godziny i 45 minut został przesunięty o 21 metrów do tyłu) i Św. Augustyna, ufundowany przez hrabinę Aleksandrę Potocką.

Obejrzeliśmy Warszawską Operę Kameralną - najmniejszy teatr operowy na świecie (159 miejsc na widowni), a wycieczkę zakończyliśmy spacerem po Ogrodzie Sprawiedliwych na Skwerze gen. Jana Tomasza „Jura” Orzechowskiego, gdzie w latach 1880 – 1944 stało więzienie dla kobiet, tzw. „Serbia”.

Jak zawsze naszym przewodnikiem był pan Tomasz Jastrzębski. 

19 kwietnia 2015,Spacer po Mokotowie, I wycieczka

W czasie wycieczki uczestnicy zobaczyli  m.in .ulicę Puławską – najdłuższą warszawską ulicę, pałac Szustra, gdzie obecnie mieści się siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, mauzoleum Szustrów, znajdujące się na terenie Parku Morskie Oko, poznali miejsce, gdzie powstawał kosmiczny balon.
Przewodnikiem jak zawsze był pan Tomasz Jastrzębski, który opowiedział ciekawe historie tych miejsc.

2014

30 listopada 2014 - Zwiedzamy okolice Łowicza, X wycieczka

Tym razem zwiedzaliśmy okolice Łowicza
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, gdzie zobaczyliśmy zagrody skansenowe z przykładami budownictwa puszczańskiego, miedzy innymi „Chatę Kampinoską”, jak również przeszliśmy ścieżką dydaktyczną „Skrajem Puszczy”, która doprowadziła nas do dębowej Alei Trzeciego Tysiąclecia. 
Następnie odwiedziliśmy Klasztor Niepokalanów Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OO. Franciszkanie) w Paprotni. Obejrzeliśmy tam jedyną na świecie zakonną Ochotniczą Straż Pożarną oraz ekspozycję - Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej. Kolejnym punktem wycieczki była Panorama Tysiąclecia Jest to ruchoma szopka ,ilustrująca historię Kościoła w Polsce. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych, defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego.
Po dobrym obiedzie i kubku gorącej herbaty, udaliśmy się do Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie, 8 km od Łowicza. 
Zobaczyliśmy tam sceny narodzin Pana Jezusa, procesję Bożego Ciała, króla Jana III Sobieskiego na czele husarii, jadące wozami łowickie wesele, ucztujących gości i skaczącego Adama Małysza, które przedstawione są w postaci drewnianych figur, z czego około 400 – tu to figury ruchome.
Po Muzeum oprowadzał nas i opowiadał o historii figurek skupionych w tematyczne sceny Wojciech Brzozowski, syn założyciela Muzeum.
Jak zawsze naszym przewodnikiem w czasie całej wycieczki był pan Tomasz Jastrzębski.

 

 

23 listopada 2014 - Spacer po cmentarzach ewangelickich, IX wycieczka

Zwiedzaliśmy dwa stare, prawie 500-letnie cmentarze: ewangelicki i ewangelicko-reformowany

 

Oba mające zupełnie innym charakter niż sąsiadujący z nimi przez mur cmentarz żydowski czy cmentarze katolickie. Nagrobki, szczególnie te stare, dwustuletnie, bogatych obywateli Warszawy: Hermana Junga, rodziny Wedlów, Lilpopów, Halpertów, Granzów, Kronenbergów czy Marconich wyróżniają się pięknymi rzeźbami i posągami, kaplice zaś koronkowymi, metalowymi wykończeniami. 
Oglądaliśmy miejsca spoczynku m.in.: pisarza Stefana Żeromskiego, piosenkarki Anny German-Tucholskiej, Karola Woydy - prezydenta Warszawy w latach 1816-1830, Jeremiego Przybory z „Kabaretu starszych panów”, malarza Józefa Simmlera (obraz Śmierć Barbary Radziwiłłówny), Ireny i Stanisława Lorentza - budowniczego i dyrektora Muzeum Narodowego, inicjatora odbudowy Starego Miasta w Warszawie i Samuela Lindego - autora Słownika Języka Polskiego. Bardzo ciekawy architektonicznie jest grobowiec Edwarda Kłosińskiego, męża Krystyny Jandy, z oryginalnymi rzeźbami gołębi. Współczesne groby są w większości podobne do katolickich, niektóre budowane są w stylu amerykańskim z tablicami stojącymi na miejscu pochówku. 


Spacer zakończyliśmy przy zbiorowej mogile Powstańców Warszawskich z „Batalionu Parasol”.

9 listopada 2014 - Spacer po Starych Powązkach,VIII wycieczka

W dniu 9 listopada w jesienną niedzielę spacerowaliśmy po Starych, zasypanych różnokolorowymi liśćmi, ponad 200letnich Powązkach. Spacer odbył się w ramach projektu  "Mam tak samo jak Ty, miasto moje..." dofinansowanego przez Biuro Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy.

 

Weszliśmy przez odnowioną bramę Św. Honoraty Zatrzymywaliśmy się w wielu miejscach  min .przy grobie rodziców Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego, Witolda Lutosławskiego. W katakumbach, zniszczonych w czasie II wojny światowej i odbudowanych tylko na powierzchni , staliśmy przy tablicach Ireny Jarockiej i Czesława Niemena, a przy wejściu zatrzymaliśmy się przy granitowym pomniku Jerzego Waldorffa i wysłuchaliśmy historii o jego idei odbudowania Powązek, która jest kontynuowana do dziś. Przeszliśmy wzdłuż Alei Zasłużonych( z tyłu katakumb)słuchając historii o tych, którzy mają tam swoje miejsce min,  nobliście Władysławie Reymoncie, poetach Arturze Opmanie, Wierzyńskim, legendarnych lotnikach Żwirce i Wigurze. Nasz przewodnik Pan Tomek, odnalazł w poplątanych numerach kwater groby aktorów Niny Andrycz ,Hanki Bielickiej, Zygmunta Kęstowicza z ,,Piątku z Pankracym’, piosenkarzy Tadeusza Nalepy, Wioletty Willas, reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, pisarza Edmunda Niziurskiego, Marii Kownackiej- z kolejnym Plastusiem, którego postać była już dwa razy ukradziona , malarza kontrowersyjnego obrazu Szał Władysława Podkowińskiego, który po burzy medialnej pociął obraz i popełnił samobójstwo . Wysłuchaliśmy opowieści o architekt Halinie Skibniewskiej, autorce osiedla Sady Żoliborskie, która uchroniła Lasek Bielański , przez którego środek miała przebiegać Wisłostrada. Odnaleźliśmy grób  właściciela gruntów na których znajdują się Powązki- pana Szymanowskiego, który na złość Izabeli Czartoryskiej, której nie lubił a która była jego sąsiadką, odsprzedał lub podarował teren już poza miastem, pod cmentarz królowi Stanisławowi Poniatowskiemu.

5 października 2014 -Zwiedzamy okolice Warszawy, VII wycieczka

W jesienny, niedzielny poranek, 5 października wybraliśmy się na kolejną wycieczkę tematyczną z cyklu „Mam tak samo jak Ty, miasto moje…”
Tym razem była to wycieczka autokarowa, której celem było zwiedzanie okolic Warszawy. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Palmir, wsi położonej w części Puszczy Kampinoskiej, gdzie przed II wojną światową znajdowały się tereny wojskowe.

Obejrzeliśmy tam Muzeum – Miejsce Pamięci Narodowej poświęcone niemieckim zbrodniom w puszczy w okresie okupacji i ich ofiarom. Ekspozycja muzealna zaprezentowała nam fotografie i przedmioty znalezione podczas powojennych ekshumacji, zachowane relacje oraz pamiątki. 
Następnie odwiedziliśmy Cmentarz–Mauzoleum Palmiry, utworzony w 1948 roku, gdzie spoczywają szczątki 2115 ofiar masowych i powojennych egzekucji prowadzonych przez Niemców w latach 1939 – 1943 w Puszczy Kampinoskiej. Na cmentarzu tym zobaczyliśmy groby znanych osób, m.in. Janusza Kusocińskiego, słynnego sportowca i olimpijczyka, Macieja Rataja, marszałka Sejmu, czy bł. ks. Zygmunta Sajny, kapłana warszawskich parafii.


Następnie szukaliśmy Paskudy na Bugo – Narwi, w okolicy zapory w Dębem Paskuda ta, to fikcyjny wodny potwór, żyjący w Zalewie Zegrzyńskim, którego w latach 80 XX wieku mieli odkryć dziennikarze PR I Polskiego Radia w audycji "Lato z Radiem.


Udaliśmy się potem do Wyszkowa, do siedziby Monaru, gdzie czekał na nas grill i ognisko z kiełbaskami oraz była możliwość przejażdżki konno oraz zagrania w koszykówkę.
Po małym „co nie co” wybraliśmy się na spacer do Parku Miejskiego im. Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie. Tam zobaczyliśmy pomnik Cypriana Kamila Norwida oraz barokowy Obelisk Wazów, wystawiony dla uczczenia pamięci brata królewskiego Karola Ferdynanda Wazy, biskupa płockiego.

21 września 2014 - Spacer po Żoliborzu, VI wycieczka

Tym razem spacerowaliśmy po Żoliborzu.

Spotkaliśmy się na placu Wilsona - przy wejściu do parku im. Stefana Żeromskiego. Tam przy fontannie  i zdobiącej ją rzeźbie „Alina - dziewczyna z dzbanem”, usłyszeliśmy historię rzeźby oraz historię nadania nazwy placu Wilsona.

Stąd udaliśmy się na Plac Słoneczny, plac na Żoliborzu położony u zbiegu ulic Fortecznej i Śmiałej.http://warszawa.wikia.com/wiki/Forteczna_%28ulica%29http://warszawa.wikia.com/wiki/%C5%9Amia%C5%82a_%28ulica_na_%C5%BBoliborzu%29 Plac tworzy formę ronda, otaczają go niskie szeregowe domy. Pierwotnie planowano, by tworzył duży zegar słoneczny, stąd też jego nazwa.

Następnie przeszliśmy na Skwer  im. Andrzeja Woyciechowskiego, upamiętniający polskiego dziennikarza, który w 1990 http://warszawa.wikia.com/wiki/1990roku założył pierwszą prywatną, stację radiową w Polsce – Radio ZET.

Następnie poznaliśmy opowieść o powstaniu Cytadeli Warszawskiej zbudowanej na rozkaz cesarza Mikołaja I, po upadku powstania listopadowego.

Zwiedziliśmy żoliborski plac Inwalidów – nazwa upamiętnia inwalidów I wojny światowej. Przy kolejnym placu Grunwaldzkim u zbiegu ulic Popiełuszki, alei Wojska Polskiego, alei Jana Pawła II, Matysiakówny i Broniewskiego,poznaliśmy historię nadania nazwy placu.

Na koniec spaceru zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskie, który stoi przy placu Grunwaldzkim na pamiątkę udziału Polonii amerykańskiej w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

Naszym przewodnikiem był jak zawsze pan  Tomasz Jastrzębski.

7 września 2014 - Od placu Krasińskich do placu Teatralnego, V wycieczka

Tym razem tematem spaceru było "Od placu Krasińskich do placu Teatralnego". 


Grupa spotkała się przy Pomniku Bohaterów Powstania Warszawskiego, gdzie usytuowane są dwa pomniki, symbolizujące początek i koniec powstania. Stąd wyruszyli pod gmach Sądu Najwyższego, gdzie zobaczyli m.in. trzy kariatydy, trzy kobiety symbolizujące cnoty wiarę, nadzieję i miłość oraz 86 paremii - krótkich sentencji prawniczych umieszczonych na 67 kolumnach budynku. 
Pod dawnym pałacem Krasińskich, obecnie Biblioteką Narodową uczestnicy poznali  historię powstania Ślepowronu - herbu szlacheckiego rodziny Krasińskich oraz obejrzeli stojące tam pegazy - instalacje artystyczne. Następnym punktem spaceru był Ogród Krasińskich, na którego terenie znajduje się Pomnik Bitwy o Monte Cassino. Stąd przeszli się pod Arsenał Królewski, miejsce dawnego magazynu broni, aby zobaczyć kamień upamiętniający słynną akcję pod Arsenałem, w czasie której uwolniono" Rudego", a także innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak. Na placu Bankowym,przewodnik pan Tomasz Jastrzębski pokazał pomnik Stefana Starzyńskiego, pomnik pamięci prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
W czasie spaceru ul. Senatorską grupa dowiedziała się m.in, gdzie kręcono sceny do popularnego serialu "Wojna domowa" oraz " Czterdziestolatek ". Przy figurze św. Jana Nepomucena przewodnik opowiedział historię księdza Jana Niepomucena. Idąc dalej była możliwość obejrzenia fundamentów starego ratusza, z kolei za ratuszem spacerowicze zobaczyli grób Kamila Krzysztofa Baczyńskiego. Wycieczka zakończyła się na placu Teatralnym. W między czasie pan Tomasz Jastrzębski opowiedział ciekawostkę dotycząca pierwszego telegrafu, optycznego umieszczonego na balkonie Teatru Wielkiego.

21 czerwca 2014 - Spacer po Starej Pradze, IV wycieczka

Uczestnicy spotkali się przed Katedrą św. Floriana, gdzie usłyszeli historię powstania katedry. Przed kościołem zwrócili uwagę na pomnik księdza Ignacego Jana Skorupki, natomiast w pobliżu kościoła zobaczyli Dąb Jana Pawła II, jeden z dębów papieskich.
Skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz wchodzący w skład Kapeli Praskiej Podwórkowej, uwiecznionej w pomniku z mosiądzu przywitali grupę u zbiegu ulic Floriańskiej i Kłopotowskiego. Spacerując praskimi ulicami: Targową, Brzeską i Kawęczyńską oglądali stare kamienice i podwórka, a przewodnik pan Tomasz Jastrzębski , opowiadał ciekawe historie związane z konkretnym miejscem. Młodzież i rodzice obejrzeli również pomnik Kościszkowców, upamiętniający próby niesienia pomocy powstaniu warszawskiemu podejmowane przez żołnierzy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, a także bazylikę pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Na koniec wycieczki odwiedzili Warszawskie Muzeum Chleba, w którym właściciel, pan Marian Pozorka pokazał ciekawe eksponaty, ukazujące zawód piekarza.

 

Zaproszenie na wycieczkę

15 czerwca 2014- Spacer po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, III wycieczka

Tym razem uczestnicy podróżowali autokarem i spacerowali na trasie Warszawa, Wesoła – Zielona, Sulejówek, Józefów, Otwock.

Zobaczyli m.in. pamiątkowy głaz poświęcony Józefowi Piłsudskiemu, znajdujący się na szczycie leśnej wydmy oraz pomnik Marszałka i jego córek w Sulejówku. 
Na brzegu rzeki Mienia, w rezerwacie przyrody „Świder” odwiedziliśmy około 400 letni dąb znany jako "Bartek Mazowiecki". Podziwiali piękne widoki rzeki Świder w Józefowie. Odwiedzili miejscowość Karczew, gdzie na postumencie stoi wąskotorowy parowóz. Jest to pamiątka po kursującej tutaj w latach 1914-63 kolejce wąskotorowej z Jabłonny i Warszawy do Karczewa.
W Śródborowie zobaczyli pomnik upamiętniający lotników, którzy rozbili się 11 listopada 1998 r., lecąc samolotem szkolno - bojowym TS 11 Iskra na powietrzną paradę nad Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Punktem kulminacyjnym  wycieczki był obiad , serwowany przez kuchnię polową. Obiad odbył się w Domu Prowincjalnym Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi w Otwocku – Świdrze. Po smakowitej grochówce jedna z sióstr  opowiedziała nam o historii powstania Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.

 

Zaproszenie na wycieczkę


18 maja 2014 - Saska Kępa, Kamionek i Park Skaryszewski, II wycieczka

Uczestnicy wycieczki usłyszeli jak powstała Saska Kępa, od czego pochodzą nazwy ulic na Saskiej Kępie. Zobaczyli dom, w którym mieszkała i tworzyła Agnieszka Osiecka oraz jej pomnik przed kawiarnią Rue de Paris.
W Parku Skaryszewskim obejrzeli popiersie Ignacego Paderewskiego, rzeźbę "Tańczącej", pomnik żołnierzy radzieckich, białą kapliczkę z 1935 roku oraz mały wodospad.
Następnie przeszli do miejsca zwanego Kamionkowskie Błonia Elekcyjne, miejsca gdzie dawniej wybierani byli królowie, w tym Henryk Walezy.
Końcowym etapem wycieczki był Kamionek, dawna dzielnica przemysłowa. Grupa odwiedziła muzeum "Czar PRL", muzeum życia minionej epoki.

 

Zaproszenie na wycieczkę

11 maja 2014 - Skarpa warszawska: od Karowej do Smolnej , I wycieczka

W czasie wycieczki uczestnicy zobaczyli  m.in.ławeczkę księdza Twardowskiego, trzecią warszawską Syrenkę, tajemnicze źródełko pod Uniwersytetem, Złotą Kaczkę. Spacerowali ulicami Kopernika, Foksal i Smolną.
Dowiedzieli się m.in. gdzie bawił się Fryderyk Chopin, gdzie Jan Brzechwa napisał wiersz o Pchle Szachrajce.
Przewodnikiem jak zawsze był pan Tomasz Jastrzębski.


 

Zaproszenie na wycieczkę

 

 

 

2013

14 grudnia 2013, Świetlna iluminacja przedświątecznej Warszawy

W sobotę 14 grudnia br  z okien piętrowego autokaru, pod czujnym okiem przewodnika pana Tomasza Jastrzębskiego, uczestnicy IX wycieczki po Warszawie podziwiali świetlną iluminację na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu, choinkę na placu Zamkowym, podświetlone przedwojenne kamienice przy ul. Próżnej oraz ulicę Ząbkowską.

Wycieczka z cyklu "Mam tak samo jak Ty miasto moje..." została zorganizowana dla osób z niepełnosprawnością intelektualną i ich rodzin, w ramach projektu dofinansowanego przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy.

 

 

Zaproszenie na wycieczkę

9 listopada 2013, Spacer po Powązkach Wojskowych, VIII wycieczka

Tym razem celem naszego spaceru był Cmentarz Wojskowy, zwany potocznie „Powązki Wojskowe”.

Spotkanie rozpoczęliśmy od grobu Marka Kotańskiego, twórcy m.in. Monaru i Markotu. Stąd przeszliśmy do pomnika  polityka Jacka Kuronia, znanego z rozdawania bezpłatnie zupy. Kolejnym punktem wędrówki był grób reżysera i scenarzysty Leonarda Buczkowskiego, który w roku 1947 zrealizował pierwszy po II wojnie światowej pełnometrażowy film kinowy „Zakazane piosenki”, natomiast w roku 1954  wyreżyserował pierwszy polski film barwny Przygoda na Mariensztacie”.

Idąc dalej, nie mogliśmy ominąć mogiły  pamiętnego barda z Czerniakowa, Stanisława Grzesiuka. Pisarz ten , zasłynął z  powieści autobiograficznej „Boso, ale w ostrogach”.  Jako pieśniarz i piewca przedwojennego folkloru stolicy i gwary warszawskiej stworzył takie szlagiery ,jak „Siekiera, motyka”„Bujaj się Fela”„Bal na Gnojnej”, czy „U cioci na imieninach , grywane obecnie przez zespół „Szwagierkolaska”.

Obejrzeliśmy pomnik śmiałków, którzy chcieli wybrać się w kosmos balonem „Gwiazda Polski”, największym balonem na świecie zbudowanym przed II Wojną Światową. Odwiedziliśmy miejsce spoczynku  autora  bajek i wierszy dla dzieci Jana Brzechwy, gdzie wyrecytowaliśmy wiersz „Kaczka – Dziwaczka” . Następnie poszliśmy w odwiedziny do Juliana Tuwima, poety i pisarza, autora wielu tekstów piosenek. Tutaj przypomnieliśmy sobie wszyscy wiersz poety  „Lokomotywa”

Powązki Wojskowe są miejscem spoczynku nie tylko pisarzy, poetów, piosenkarzy, ale również wielu bohaterów, żołnierzy, ludzi nauki i kultury, wybitnych  aktorów i sportowców. Dlatego też celem naszego jesiennego spaceru była Aleja Zasłużonych zwana „Profesorską”.

Alei Zasłużonych zobaczyliśmy groby m.in. wspaniałego aktora Tadeusza Łomnickiego, grób rodzinny reżyserów Czesława i Ewy Petelskich, czy też grób aktorki filmowej i teatralnej Elżbiety Czyżewskiej, znanej m.in. z komedii wojennej „Giuseppe w Warszawie”.

Wszystkich bardzo zainteresował oryginalny pomnik pilota Wojska Polskiego, asa myśliwskiego okresu II wojny światowej o najwyższej liczbie zestrzeleń wśród polskich pilotów ( 17 zestrzeleń), Stanisława Skalskiego.

Niektórych szczególnie zaciekawiły mogiły słynnych sportowców, takich jak piłkarz Kazimierz Deyna, trener piłkarski Kazimierz Górski, czy też mistrzyni olimpijskiej w rzucie młotem Kamili Skolimowskiej. Nie mogliśmy zapomnieć o lekarzu Zbigniewie Relidze, który pierwszy w Polsce przeszczepił serce.

Ostatnim punktem wycieczki był pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej, znajdujący się w tzw. Kwaterze Smoleńskiej Cmentarza Wojskowego.

Niektórzy z nas przynieśli i zapalili symboliczne znicze znanym i lubianym osobom.

Oprowadzał nas i jak zwykle przedstawił historię oglądanych miejsc, przewodnik pan  Tomasz Jastrzębski.

 

 

 

Zaproszenie na wycieczkę

6 października 2013, Spacer po Skarpie Warszawskiej, VII wycieczka

Spotkaliśmy się przy pomniku Charlesa de Gaullea, u zbiegu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich. Tu od naszego przewodnika – Tomasza Jastrzębskiego - dowiedzieliśmy się, że współczesna nazwa Alei pochodzi od Drogi Jerozolimskiej, prowadzącej do powstałego w XVIII wieku osiedla żydowskiego „Nowa Jerozolima” (okolice dzisiejszego Pl. Zawiszy). W 1808 roku zastąpiono ją nazwą Aleja Jerozolimska, a w 1919 roku utworzono liczbę mnogą – Aleje.

Spod pomnika przeszliśmy obok Muzeum Narodowego (budynek oglądamy ostatnio w filmach m.in. Agnieszki Holland czy „Czas honoru”), do barwnego o tej porze roku Parku Marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza i skarpy z tarasem widokowym na Wisłę. W oddali widzieliśmy pomnik „Chwała saperom” (w czasach międzywojennych znajdował się tam pałacyk Branickich). Aleją parkową im. Mariana Brandysa doszliśmy następnie (mijając budynek Sejmu) do pomnika Haliny Mikołajskiej, jego żony, aktorki i współzałożycielki KOR.

Podziwialiśmy także kolonię 27 domków fińskich Osiedla Jazdów. Domki, które przywieziono z Finlandii w 1945 roku, miały przez 5 lat pełnić rolę prowizorycznych mieszkań dla Warszawiaków. Mieszkali w nich m.in.: satyryk i poeta Jonasz Kofta i aktorka Barbara Wrzesińska. Osiedle przetrwało do dziś jako jedno z nielicznych tego typu, stanowiąc ciekawostkę warszawskiego Śródmieścia.http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Ar%C3%B3dmie%C5%9Bcie_(Warszawa)

 

Kolejnym etapem wycieczki był założony w 1896 roku Park Ujazdowski, gdzie oglądaliśmy pomnik Ignacego Jana Paderewskiego i rzeźbę „Ewa” Edwarda Wittiga (z 1911 roku), które przetrwały II wojnę, oraz pomnik Stanisława Jachowicza, poety znanego miedzy innymi z wiersza „Pan kotek był chory”. Mieliśmy okazję pochwalić się znajomością jego utworów i wspólnie recytowaliśmy znany wszystkim wierszyk.

Spacer zakończyliśmy dopingując uczestników odbywającego się tego dnia biegu „Biegnij Warszawo”.

 

Zaproszenie na wycieczkę

28 września 2013, Dom kata i fontanny nad Wisłą, VI wycieczka

Szóstą wycieczkę po Warszawie rozpoczęliśmy od spotkania przy kościeleJezuitów Matki Bożej Łaskawej, wybudowanego tuż przy katedrze, w XVI wieku z inicjatywy min. Piotra Skargi. Jest to najwyższy budynek Starego Miasta. Zrobiliśmy sobie zdjęcia przy kamiennym niedźwiedziu, wg legendy skamieniałym księciu mazowieckim. Na Rynku Starego Miasta, aktualnie restaurowanym na środku ale także wszystkich kamienic z jednej strony, podziwialiśmy rzeźbę z Babcią pana Jezusa, trzymającą na rękach Matkę Boską i Jezusa, .Przeszliśmy na miejsce dawnego wysypiska śmieci, gdzie obecnie wybudowano przepiękny  taras z widokiem na  Wisłę. Spacerowaliśmy wzdłuż Barbakanu, przeszliśmy przez Rynek Nowego Miasta, gdzie widzieliśmy herb Nowego Miasta czyli Jednorożca z panną, obejrzeliśmy kościół Paulinów, wybudowany na wzór katedry .Zwiedziliśmy najstarszy kościół w Warszawie pod wezwaniem Nawiedzenia NMP ul. Przyrynek 2 oraz zatrzymaliśmy się przy pomniku Waleriana Łukasińskiego oficera księstwa Warszawskiego, który był założycielem Wolnomularstwa Narodowego w 1819 i za działalność był więziony ponad 40 lat. Zrobiliśmy zdjęcia na ulicy Kamienne Schodki- miejscu, gdzie zdjęcia robią sobie nowożeńcy. Spacer skończyliśmy przy Samborskiej- najkrótszej ulicy Warszawy.

 

 

 

Zaproszenie na wycieczkę

 

21 września 2013, Spacer po Krakowskim Przedmieściu (cz. 2) i Starym Mieście, V wycieczka

W sobotę 21 września br byliśmy na piątej wycieczce z cyklu  „Mam tak samo jak Ty, miasto moje…” dofinansowanej przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy.

Tym razem obejrzeliśmy zrekonstruowane wnętrze Zamku Królewskiego i pełne przepychu sale: balową, sejmową oraz cztery sale tronowe. Duże wrażenie zrobiły na nas prezentacje multimedialne pokazujące odbudowę Zamku, zestawione ze zdjęciami dokumentalnymi niszczenia go przez Niemców w czasie II Wojny Światowej, szczególnie podczas Powstania Warszawskiego.

Z Zamku przeszliśmy na mały rynek przy ul. Canonia, gdzie zmierzyliśmy najwęższą warszawską kamienicę i dotykaliśmy „na szczęście” starego dzwonu, który spadł i pękł przy pierwszej próbie powieszenia go na wieży. Byliśmy również w Katedrze Św. Jana, w której w nawach bocznych podziwialiśmy 400-letni krzyż oraz rzeźby i tablice pośmiertne znanych Polaków.

Naszym przewodnikiem był - jak zwykle - Tomasz Jastrzębski. 

 

 

Zaproszenie na wycieczkę

15 czerwca 2013, Spacer po Krakowskim Przedmieściu i Ogrodzie Saskim, IV wycieczka

Trasa wycieczki obejmowała: Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, Pl. Piłsudzkiego, Ogród Saski. Obejrzeliśmy pomniki Mikołaj Kopernik i Bolesław Prus, pałace, kościoły, Grób Nieznanego Żołnierza i największy salon XIX wiecznej Warszawy - Ogród Saski.

Przewodnik pan Tomasz Jastrzębski opowiadał ciekawostki i anegdoty dotyczące oglądanych miejsc i związanych z nimi postaci. Wycieczkę zakończyliśmy w południe obserwując zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

 

Zaproszenie na wycieczkę

 

2 czerwca 2013, Od dzielnicy Czyste do dzielnicy Bródno, III wycieczka

Tym razem jej uczestnicy wybrali się w podróż ulicami miasta kolorowym, piętrowym autokarem. Motywem przewodnim zwiedzania był wiersz „Brudas” Jana Brzechwy.

Zwiedzanie rozpoczęło się od dzielnicy Czyste - starej gazowni i pomnik Ofiar Obozu KL Warschau przy Skwerze  Alojzego Pawełka, następnie uczestnicy wycieczki z okien autobusu obejrzeli m.in.:, Dworzec Zachodni, Dworzec PKP Ochota, ulice Kasprzaka, Al. Jerozolimskie, Krakowskie Przedmieście, Wybrzeże Gdyńskie, Starzyńskiego słuchając ciekawych historii związanych z danym miejscem.

Przejazd zakończył się w dzielnicy Bródno, gdzie w Parku Bródnowskim wycieczkowicze urządzili sobie piknik.

 

 

Zaproszenie na wycieczkę

19 maja 2013, Od Biblioteki Uniwersyteckiej do Mariensztatu, II wycieczka

Tym razem jej uczestnicy odwiedzili gmach BUW, zapoznali się symboliką tablic na fasadach i ogrodami na dachu. W tym jednym  z największych ogrodów dachowych w Europie oglądali różne gatunki i odmiany roślin, a z mostków i tarasu widokowego podziwiali panoramę Warszawy.

Kolejnymi punktami wycieczki był Mariensztat, pierwsze wzniesione od podstaw powojenne osiedle w Warszawie, o którym śpiewano piosenki i powstał film. Spacer ulicami Karową i Bednarską pod Kościół Św. Anny zakończył zwiedzanie.

Wycieczka odbyła się jak zawsze pod przewodnictwem pana Tomasza Jastrzębskiego.

 

Zaproszenie na wycieczkę

 

12 maja 2013, Śladami warszawskich Żydów, I wycieczka

Była to pierwsza wycieczka zorganizowana w ramach projektu „Mam tak samo jak Ty, miasto swoje... Edukacja varsavianistyczna dla osób z niepełnosprawnością intelektualną”, dofinansowanego przez Biuro Edukacji m.st.  Warszawy. Projekt obejmuje cykl dziesięciu wycieczek tematycznych, których celem jest bliższe poznanie wybranych miejsc Warszawy i ich historii.

Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” do udziału w projekcie zaprosiło dzieci i młodzież z zespołem Downa wraz z opiekunami, których oprowadzał warszawski przewodnik Tomasz Jastrzębski. Uczestnicy wycieczki obejrzeli zabytkowe groby na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej, zapoznali się z symboliką żydowskich nagrobków oraz zwyczajami pochówków. Odwiedzili również groby znanych osób m.in. Marka Edelman. Kolejnymi etapami wycieczki było Muzeum Historii Żydów i kopiec Anielewicza.

 

Zaproszenie na wycieczkę