Zdajemy sobie bardzo dobrze sprawę z tego, iż uczniowie szkół specjalnych mają bardzo wiele okazji do malowania i rysowania, zarówno na zajęciach lekcyjnych jak i tych pozalekcyjnych. Wiemy także, że jest bardzo niewiele okazji do poświęcenia większej uwagi takim pracą i poddania ich profesjonalnej ocenie. Dlatego najczęstszą nagrodą jaką artyści z niepełnosprawnością intelektualną dostają za pracę jest pochwała nauczyciela, a za wystawę służyć im musi szkolna gablota. Nic więc dziwnego, że osoby te często tracą zapał, a wraz z nim motywację do dalszego wysiłku i doskonalenia swoich umiejętności artystycznych. Dlatego właśnie przy pomocy fundacji Wspólna Droga postanowiliśmy zorganizować kolejną edycję naszego konkursu plastycznego. Mamy nadzieję, iż umożliwił on wyjście artystom poza mury szkolne i dał im poczucie własnej wartości. Tym samym była to wspaniała możliwość na zaprezentowanie artystycznych osiągnięć z niepełnosprawnością intelektualną szerszej publiczności i zmiana stereotypu tych osób. Mamy nadzieję, iż świetnie rozumiecie Państwo tę idee.
Konkurs skierowany był do warszawskich uczniów szkół specjalnych. Do konkursu mogły zostać zgłoszone prace plastyczne, ukazujące świat otaczający młodego artystę. W założeniach konkursu na pierwszym etapie selekcja prac konkursowych odbywała się w szkołach, a dokonywał jej nauczyciel plastyki. Tak wybrane i zaszyfrowane prace trafiły w ręce profesjonalnego jury. Które je oceniło, i wyłoniło laureatów konkursu.
W konkursie wzięły udział następujące warszawskie szkoły:
ZSS nr.102; ul. Przedwiośnie
ZSS nr. 85; ul. Elektoralna
ZSS nr.100; ul. Czarnieckiego
ZSS nr.105 ul. Długa
ZSS STO nr. 102 „Dać szansę” ul. Głogowa.
Wyróżnione zostały pracę następujących osób:
-za szczególną wrażliwość artystyczną:
Małgorzata Danielewska
Dominika Jacewicz
Gabriela Płochocka
Katarzyna Kropidłowska
Maja Kowalczyk
-za twórczy charakter pracy:
Bartosz Ruszczyk
Urszula Sagan
Bazyli Kossakowski
Aleksander Orliński
Krystian Borowy
Ewa Marczewska
Natalia Suchcicka
Mateusz Daszczuk
Monika Chmielewska
Piotr Turzyński
Aleksandra Mamińska
Paweł Żołyński
Dominika Klepacka
Ernest Asare
Tadeusz Osiadacz
Andrzej Stefanowicz
Mariusz Jesionowski
Aleksandra Kruszyńska
Marta Stelmaszuk
Kinga Byszewska
Najlepsze prace zostały zaprezentowane na specjalnym wernisażu, który odbył się z okazji 21 marca – Światowego Dnia Zespołu Downa w Sali Widowiskowej Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy (ul. Żeromskiego 29).
Oczywiście dla laureatów konkursu przewidziane zostały atrakcyjne nagrody w postaci odtwarzaczy mp3, materiałów plastycznych oraz słodyczy.